Muzeum Jana Kasprowicza
Muzeum Jana Kasprowicza

Muzeum Jana Kasprowicza

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem

Przyjazd do Zakopanego to doskonały pomysł na spędzenie nie tylko letniego czy zimowego urlopu, ale nawet weekendu, najlepiej z rodziną lub przyjaciółmi. Spacerując po centralnym deptaku miasta, czyli Krupówkach, warto zwrócić uwagę na inne atrakcje, jakie oferuje turystom Zakopane i jego okolice, w tym możliwość zwiedzenia wielu interesujących muzeów. Jest to między innymi Muzeum Jana Kasprowicza mieszczące się w Willi Harenda, która kiedyś należała do angielskiej malarki Winifrid Cooper.

Warto wcześniej zadbać o nocleg w Zakopanem, dający możliwość zwiedzania miasta i innych miejscowości, można między innymi wynająć pokoje w hotelach i pensjonatach, apartamenty, domki w Zakopanem i tanie noclegi w kwaterach prywatnych, na każdą kieszeń.

Gdzie znajduje się Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie?

Zakopane od zawsze przyciągało wielu znanych polskich artystów, warto tu, chociażby wspomnieć Stanisława Ignacego Witkiewicza, Karola Szymanowskiego, czy Kornela Makuszyńskiego, którzy zakochali się w góralskim klimacie tego miasta. Tworzył w nim również jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, nurtu literackiego z początków XX wieku, poeta, autor dramatów i recenzji teatralnych, tłumacz znanych dzieł literatury europejskiej, profesor Uniwersytetu we Lwowie, Jan Kasprowicz. Był autorem takich wierszy jak „Krzak dzikiej róży”, czy „Księga ubogich”

Jan Kasprowicz odwiedzał Zakopanem regularnie, aż w 1923 roku zdecydował się osiedlić na Podhalu na stałe i kupił willę na Harendzie, piękny zabytkowy dom stojący w połowie drogi między Zakopanem a Poroninem i zamieszkał w nim z żoną Marią. Willę w 1920 roku wybudował Jan Fudala-Kluś, w zakopiańskim stylu, wzorowaną chacie góralskiej z sienią na osi wejścia, a samo wejście do niej prowadzi przez werandę. Willa jest z tzw. izbą czarną, mieszczącą jadalnię i salonik, oraz izbą białą, gdzie umieszczono sypialnię. Oprócz tych pomieszczeń w domu jest jeszcze użytkowe poddasze, niestety niedostępne obecnie dla zwiedzających.

Kiedy powstało Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie?

Willa Kasprowicza na Harendzie bardzo szybko stała się centrum życia kulturalnego Zakopanego, miejscem spotkań wielu znanych postaci tamtych czasów, bywał w niej między innymi Kornel Makuszyński, Stefan Żeromski, Zofia Nałkowska, czy kolejny wybitny polski poeta, Leopold Staff. Tutaj i w zakopiańskich kawiarniach prowadzili długie dyskusje na werandzie latem ozdabianej ulubionymi przez Kasprowicza nasturcjami.

Po śmierci poety, z inicjatywy Marii Kasprowiczowej i jego przyjaciół, postawiono przed willą granitowe mauzoleum Jana Kasprowicza, projektu Karola Stryjeńskiego. Kiedy je ukończono w 1933 roku, to przeniesiono do niego jego prochy, a w znajdującej się tu kaplicy spoczywa Maria Kasprowiczowa. Dom na Harendzie został przekształcony w Muzeum na Harendzie w 1950 roku i można je zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:15 do 15.15.

Co zobaczymy w willi Harenda, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem?

Muzeum Biograficzne Jana Kasprowicza, obok którego nadal stoi granitowe mauzoleum, co roku przyciąga tysiące zwiedzających, a jego prowadzeniem zajmuje się specjalnie do tego powołane Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Najwięcej prezentowanych eksponatów przekazała Maria Kasprowiczowa, zmarła w 1968 roku, Najcenniejsze pamiątki po poecie są eksponowane w kilku pomieszczeniach, między innymi w saloniku i sypialni.

Możemy obejrzeć liczne góralskie malowanki na szkle zbierane przez Jana Kasprowicza, oryginalne meble wykonane we Lwowie oraz jego maskę pośmiertną zdjętą przez góralskiego artystę Stanisława Gąsienicę. Zobaczymy też interesującą galerię obrazów Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza i prace rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego. Warto również zobaczyć Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego i takie atrakcje, jak Morskie Oko, Giewont, Gubałówkę czy Kasprowy Wierch.

Opinie

  • Willa Harenda to dom Jana Kasprowicza zbudowany w 1920, kupiony przez poetę w trzy lata później i zamieszkiwany przez niego do końca życia. Po jego śmierci spotykali się tam członkowie środowiska artycznego Zakopanego, m.in. Stanisław Witkiewicz i Witold Gombrowicz. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone życiu i twórczości Kasprowicza, stworzone z inicjatywy jego żony Marii. Zwiedzający obejrzeć mogą salonik, sypialnie i jadalnie, gdzie zgromadzone są przedmioty codziennego użytku, obrazy i część księgozbioru.

    23.04.2009

Lokalizacja

To miejsce nie posiada jeszcze oceny. Dodaj pierwszą.