Kopalnia Guido
Kopalnia Guido
Kopalnia Guido
Kopalnia Guido
Kopalnia Guido

Kopalnia Guido

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: marzec 2014

    Super zdjęcia ślubne w kopalni Guido /sandra-kuba plener-slubny-w-kopalni-guido-w-zabrzu-leny-i-slawka-fotografia-slubna-slask/

    17.10.2014
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: luty 2012

    Polecam wizytę szczególnie na poziomie 320. Jeżeli macie małe pociechy lepiej odłożyć wizytę na później, gdy podrosną. Poziom 170 nie zachwyca, ale 320 to już jest klimat kopalń węgla. W zasadzie powinny być 3-3,5 gwiazdki bo przewodnik godo, a nie mówi po polsku. Mnie to generalnie nie przeszkadza, bo trochę się w tych węglowych kopalniach kiedyś nabyłem. Dla ludzi spoza Śląska opowiadanie o kopalni przez byłego górnika, który nagle "urywo godka" w pół zdania dodając itp itd może być nie do przyjęcia, zważywszy na to, że ceny biletów do najtańszych nie należą.

    18.02.2012
  • Rozbudowa połączeń kolejowych od połowy XIX wieku, umożliwiających transport surowców i gotowych wyrobów przyczyniła się do szybkiego rozwoju górnośląskiego przemysłu. W rejonie Zabrza powstawały nowe kopalnie, huty i fabryki, wykorzystujące do napędu maszyn i urządzeń parę. Spowodowało to szybki wzrost popytu na węgiel, co zaowocowało tym, że w 1855 r. hrabia Guido Henckel von Donnersmarck magnat i przemysłowiec założył w Zabrzu kopalnię węgla kamiennego. Kopalnia została nazwana od jego imienia - Guido. Z podszybia poziomu 170 trasa prowadzi nas w głąb podziemi poprzez wykuty w litej skale przekop. Na tym poziomie udało się pokazać tradycje i kulturę górniczą - możemy obejrzeć ekspozycje górniczych narzędzi, lamp sprzętu ratunkowego oraz piękną wystawę geologiczną. Wszystko w doskonale zachowanych korytarzach i komorach górniczych. Na poziomie 320 poznasz jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w do czasów współczesnych. Idąc zaopatrzony w hełm górniczy, lampę i pochłaniacz zobaczysz ścianę łopatową z drewnianą obudową, poznasz i zobaczysz jak pracuje kombajn chodnikowy zwany Alpiną czy potężny kombajn węglowo bębnowy KWB. Przejdziesz wzdłuż unikatowego w polskim górnictwie 800 tonowego zbiornika na surowy węgiel, zobaczysz w ruchu przenośniki taśmowe, poznasz specyfikę pracy w wyrobisku zabierkowym.

    15.02.2012

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 3 opinii