Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu

Zamek na Wawelu

Zamek królewski na Wawelu służył władcom Polski jako siedziba od 1039 roku, gdy powrócił z wygnania Kazimierz I Odnowiciel. Nie był to wybór, lecz sytuacja przymusowa. Gniezno było zniszczone, Mazowsze zbuntowane, Śląsk zajęty przez Czechów. W czasach rozbicia dzielnicowego zamek był centralnym punktem królestwa, a po koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku stał się na stałe siedzibą królów. Zamek Królewski na Wawelu jest wybitnym zabytkiem architektury renesansowej, wpisanym na listę UNESCO. Badacze odkryli w nim szczątki zabudowy romańskiej (z pierwszej połowy XI wieku pochodzi m.in. sala 24 kolumn). Znalezione zostały też elementy zabudowy gotyckiej (głównie wieże ogniowe). Swój obecny wygląd Wawel zawdzięcza Aleksandrowi Jagiellończykowi (dwie największe wieże Senatorska i Sandomierska) i Zygmuntowi Staremu, który po pożarze w 1499 roku zbudował renesansową rezydencję królów. Czasy świetności budowli trwały aż do roku 1606, kiedy to król Zygmunt III Waza przeniósł się z dworem na Zamek Królewski w Warszawie. Później zamek był niszczony przez Szwedów podczas potopu, z w czasach zaborów stał się koszarami wojsk austriackich. Dopiero w 1905 r., po opuszczeniu zamku przez żołnierzy, rozpoczęły się prace remontowe, które - z przerwą na II wojnę światową (wtedy zamek stał się siedzibą gubernatora Hansa Franka) - trwają do dziś. Obecnie na zamku mieści się muzeum z kilkoma stałymi ekspozycjami („Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, („Skarbiec koronny i zbrojownia”, „Wawel Odzyskany”), trasami sezonowymi (Smocza Jama, Ogrody, Baszta Sandomierska, Dziedzińce, Kościół św. Gereona), jak również wystawami czasowymi. Do najcenniejszych zabytków, które można zobaczyć w wawelskim muzeum, niewątpliwie należy "Szczerbiec" - średniowieczny miecz z koronacji Władysława Łokietka, arrasy królewskie Zymunta II Augusta z połowy XVI w., a od niedawna również jego młodzieńcza zbroja.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: kwiecień 2019

    Ciekawe miejsce, obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla każdego

    Mateusz • 28.10.2019
  • 3
    Pobyt: maj 2012

    bardzo fajny

    13.05.2013
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2010

    Trzeba zobaczyć ... nie ma wyjścia :)

    09.07.2012
  • http://www.nabutach.pl/aktualnosci/180-konkurs-wiosna-w-serwisie-nabutach-pl tutaj można wygrać wycieczke po zamku wawel razem z przewodnikiem ale trzeba się spieszyć gdy ż konkurs trwa do połowy czerwca

    15.06.2012
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2006

    fajne

    27.05.2012
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: kwiecień 2012

    Zamek wart odwiedzenia nie tylko jeśli chodzi o komnaty, skarbiec czy liczne wystawy ale przede wszystkim jako miejsce do spaceru i odpoczynku (choć zawsze są tam tłumy). Ja bardzo lubię powracać na Wawel - tu się po prostu człowiek dobrze czuje.

    23.05.2012
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: październik 2010

    jechałam z niesamowitą ciekawością i niestety aż takiego wrażenia Wawel na mnie nie zrobił. Wiele bardziej zachwycił mnie Malbork, ale i tak polecam.

    26.08.2011
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: czerwiec 2010

    Warto odwiedzić ale ze starszym dzieckiem, dla maluchów większą atrakcją jest Smocza Jama.

    09.03.2011
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2009

    Kraków i Wawel są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie można być w Krakowie i nie odwiedzić Wawelu.

    05.07.2010
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2009

    To jest miejce do którego wracam co roku.

    30.03.2010
  • Wzgórze wawelskie zamieszkiwane było od VII wieku, kiedy to pojawiły się na nim pierwsze zabudowania, prawdopodobnie stworzone przez plemię Wiślan. W XX wieku na Wawel w kroczył władca Polski, czyniąc z niego królewską rezydencję. W XII wieku wzniesiono pierwszy murowany budynek obronny - wieżę w północno-wschodniej części grodu. Gotycki elementy architektonicznie zaczęły przeważać nad romańskimi po wzniesieniu nowego pałacu z Wieżą Łokietkową oraz kamiennych murów zamku i baszt. W XVI wieku budowla została zmodernizowana oraz powiększona pod kierunek włoskich architektór, m. in. Giovaniego Trevano. Zamek Królewski na Wawelu posiada ogromne zbiory muzealne, która podzielone są na części tematyczne: Prywatne Apartamenty Królewskie, Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu, Wawel Zaginiony, Katedra Królewska oraz Smocza Jama.

    22.12.2007

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 11 opinii