Gdańsk - atrakcje

O Gdańsku

Atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku

Gdańsk to miasto przyciągające co roku tysiące turystów nie tylko z naszego kraju, ale i z zagranicy. Zachęca do tego nie tylko wyjątkowo bogata oferta noclegów w Gdańsku i okolicach, lecz również wiele ciekawych miejsc, atrakcji dla dorosłych i dla dzieci, które koniecznie trzeba zobaczyć.

To miasto z ponad 1000-letnią historią słynie między innymi z zabytków architektury, przede wszystkim w centrum miasta, i licznych muzeów, które musimy zwiedzić. Każdy znajdzie coś dla siebie i gwarantujemy, że ani jednego dnia pobytu nie będziecie się nudzić.

Dlaczego przed zobaczeniem najciekawszych atrakcji warto zadbać o noclegi w Gdańsku?

Zanim będziemy mogli wybrać się na wycieczkę, aby zobaczyć wszystkie atrakcje Gdańska, powinniśmy wcześniej zadbać o odpowiedni nocleg w tym mieście. Da to nam solidna bazę wypadową do zwiedzania praktycznie całego Trójmiasta, czy nawet pozostałych miejscowości województwa pomorskiego.

Dostępne są noclegi na każdą kieszeń, wyszukamy przed przyjazdem i zarezerwujemy między innymi tanie noclegi w Gdańsku, apartamenty w centrum Gdańska i na Wyspie Sobieszewskiej, Ciekawe oferty znajdziemy też w innych częściach miasta, noclegi w Brzeźnie lub hotele z basenem w Gdańsku czy letniskowe domki w Sobieszewie.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku?

Historia Gdańska liczy ponad 1000 lat i jej ślady nadal można spotkać w wielu częściach miasta. Turyści często zadają pytanie, co warto zobaczyć w Gdańsku, a odpowiedź na nie naprawdę nie jest prosta. Ciekawe jest wiele miejsc w Gdańsku, a to, jakie chcemy zobaczyć, zależy od osobistych zainteresowań i preferencji.

Spośród wielu gdańskich atrakcji przewodnicy oprowadzający wycieczki po tym mieście, szczególnie polecają zarówno architektoniczne zabytki Gdańska, jak i arcyciekawe muzea:

Europejskie Centrum Solidarności

Zaczynamy od niego, ponieważ znajduje się niedaleko Dworca PKP Gdańsk Główny i mieści się w ultranowoczesnym, najbardziej charakterystycznym w mieście gmachu, tuż przy bramie prowadzącej do dawnej Stoczni Gdańskiej. Można tu poznać historię i ludzi związanych z tym wielkim ruchem społecznym zapoczątkowanym w latach osiemdziesiątych, takich jak np. Lech Wałęsa.

Bazylika Mariacka z punktem widokowym

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na Starym Mieście, olbrzymia, zabytkowa świątynia zbudowana z cegły, której budowa trwała blisko 150 lat, a rozpoczęto ją w 1343 roku. Warto nie tylko zwiedzić jej wnętrze, lecz wejść na wysoką wieżę skąd roztacza się widok nie tylko na panoramę Gdańska, ale i na całe Trójmiasto.

Hevelianum na Górze Gradowej

Miejsce, w którym organizowane są wystawy łączące w sobie pokazywanie kultury i bogatej historii miasta oraz całego regionu. Połączone są z edukacją, przekazującą wiedzę w postaci wystaw interaktywnych.

Ratusz Głównego Miasta

Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczek na mapie atrakcji miasta Gdańsk powinna się stać ulica Długa i stojący przy niej gmach Ratusza Głównego Miasta otoczony przez odrestaurowane kamienice dawnych gdańskich mieszczan, dzięki czemu wiemy, jak żyli w Gdańsku w XVI czy XVII wieku.

Budowę Ratusza rozpoczęto w XIV wieku, lecz wielokrotnie go przebudowywano, nawet w XX wieku, odbudowując budynek po zniszczeniach II wojny światowej. Obecnie można w nim podziwiać bogato zdobione sale, pełne zabytkowych mebli i innego wyposażenia wnętrz pochodzącego z różnych epok.

Dwór Artusa i pomnik Neptuna na Długim Targu

Przechodząc z ulicy Długiej na Długi Targ, od razu zauważamy dwie kolejne ciekawe atrakcje. Wizyta w Gdańsku nie może się obejść bez pamiątkowego zdjęcia zrobionego pod Fontanną Neptuna. Tuż obok niej stoi jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych budynków w Gdańsku, jakim niewątpliwie jest Dwór Artusa.

Żuraw nad Motławą

Wychodząc przez Zielona Bramę nad Motławę i skręcając w lewo, dojdziemy do następnego miejsca, które warto zwiedzić, zabytkowego drewnianego Żurawia nad Motławą, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jest to doskonale zachowany dźwig portowy zbudowany w XV wieku w stylu gotyku flamandzkiego.

Muzeum Bursztynu i Muzeum Narodowe

Kolejne dwa miejsca, które koniecznie warto odwiedzić, to Muzeum Bursztynu w Gdańsku, mieszczące się w zabytkowym Wielkim Młynie, zbudowanym w XIV wieku, oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku. W pierwszym zobaczymy m.in przepiękne okazy tej kopalnej żywicy i bursztynową biżuterię, a w Muzeum Narodowym główną atrakcją, pośród wielu innych dzieł sztuki, jest obraz "Sąd Ostateczny" namalowany przez Hansa Memlinga.

Muzeum II wojny światowej i Westerplatte

Będą w Gdańsku, koniecznie trzeba wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym po Bałtyku, nawet na Półwysep Helski, lecz po drodze koniecznie musimy zobaczyć Westerplatte. Jest to miejsce bohaterskiej obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej zaatakowanej przez Niemców 1 września 1939 roku.

Na Westerplatte znajdują się też pozostałości fortyfikacji obronnych oraz charakterystyczny Pomnik Obrońców Wybrzeża. Gdańsk szczyci się też otwartym w 2017 roku Muzeum II wojny światowej, unikalnym w skali całego kraju, prezentującym historię tego najstraszniejszego konfliktu w dziejach ludzkości.

To może ci się spodobać

Poznaj również ciekawe miejsca w pobliżu

Gdzie zatrzymać się w Gdańsku