Jaskinia Raj
Jaskinia Raj

Jaskinia Raj

„O raju!” – tak według tradycji mieli wykrzyknąć odkrywcy tej najsłynniejszej polskiej jaskini na widok jej przepięknej szaty naciekowej. Byli to uczniowie krakowskiego technikum geologicznego, którzy w 1964 roku odbywali ćwiczenia terenowe w Górach Świętokrzyskich. Trasę turystyczną o długości 180 metrów zwiedzamy wyłącznie pod opieką przewodnika.

Opinie

 • 1
  Pobyt: październik 2021

  Niestety nie dane mi było zwiedzić jaskini pomimo wcześniejszej rezerwacji biletów. Przyjechaliśmy wraz z mężem i znajomymi na dwa dni aby miło spędzić czas i pozwiedzać jaskinię i okolice. Niestety kazano mi założyć maseczkę na twarz, powiedziałam że nie mogę tego nosić i nie założę. Nikt nie zapytał o powód odmowy było tylko stwierdzenie że bez maseczki nie wolno. I w ten oto sposób zostałam wg. mnie okradziona, zapłaciliśmy za 2 bilety i parking ale nie mogliśmy zwiedzić jaskini. Zupełny brak profesjonalizmu a o empatii nie wspomnę

  Ewa O. • 17.10.2021
 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: lipiec 2013

  Na pewno warto się tu wybrać. Być może jest to najpiękniejsza jaskinia w Polsce ale Raj to jest tylko z nazwy. Daleko jej jeszcze do jaskiń na Słowacji. Dziecku za to pod obała się strasznie. Było zachwycone. Chodzi się ok. 40 min. Temp. 9 st. więc ciepłe ubrania obowiązkowe. Zdjęć nie wolno robić. Z maluchami w nosidle można wejść bez problemu. Nasze akurat całą wycieczkę przespało. Starsze za to oglądało i słuchało przewodnika z zaciekawieniem. Niestety dzieci muszą zachować ciszę, nie ma gadania :) Pani przewodnik mówiła, że jak dziecko przeszkadza to prosi o wyjście rodzica z dzieckiem - wtedy rodzic może wejść z drugą grupą. Obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania województwa świętokrzyskiego ale nie nastawiać się na raj.

  22.08.2013
 • 5
  Wyjątkowy

  Byłem w dzieciństwie i jaskinia zrobiła na mnie spore wrażenie, zapewne wzmocnione dodatkowo przez opowieści snute przez przewodnika. Chętnie wybiorę się jeszcze raz!

  16.07.2013
 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2008

  Jaskinia bardzo piękna. Szkoda, że nie można robić w środku zdjęć (nawet za opłatą). Niezłe wrażenie robi test widoczności przy zgaszonym świetle. Palcem do nosa trafić n ie można. Posiadacze malutkich dzieci - musicie uzbroić maluchy w zapas lizaków lub czegokolwiek do zamykania ust, bowiem najdrobniejsze jęki powodują przerwanie opowieści przez przewodnika i wyproszenie rodzica z dzieckiem. Oczywiście opłata za bilet przepada wtedy bezpowrotnie. Pierwsza część wycieczki po jaskini to jakieś 20min opowiadania o jaskini w przedsionku do wejścia, w którym nic specjalnego nie ma, więc trudno się dziwić, że dzieci mogą być znudzone. I lepiej nie dotykać niczego. Kary uszkodzenie, nawet te najmniejsze, są drakońskie! Nie wystraszyłem? No, to polecam Raj na ziemi ;-)

  24.08.2011
 • Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych Polskich jaskiń. Jest to krasowa jaskinia, która powstała w wapiennych skałach Pasma Bolechowickiego Gór Świętokrzyskich. Została odkryta w 1964 roku, zaś w 1972 udostępniono ją dla zwiedzających. Jaskinia raj charakteryzuje się niezwykłą szatą naciekową, można w niej podziwiać stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie naciekowe oraz należące do rzadkości perły jaskiniowe. Ponadto odkryto tutaj także ślady bytowania człowieka sprzed 50-60 tysięcy lat, a także ślady zwierząt takich jak żubry, mamuty czy woły piżmowe. Jaskinie można zwiedzać jedynie z przewodnikiem w grupach maksymalnie 15-osobywych. Długość jaskini wynosi 240 metrów, z czego dla zwiedzających udostępniono 180 metrów. Największe wrażenie robi Sala stalaktytowa z Pagodą, która utworzyła się na skutek zrośnięcia kilku stalaktytów i stalagmitów. Temperatura w jaskini wynosi około 8-10C. Dodatkowym atutem jaskini jest dobre oświetlenie trasy, jest to jedna z nielicznych jaskiń w Polsce posiadająca oświetlenie.

  09.08.2011

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 5 opinii