Muzeum Henryka Sienkiewicza
Muzeum Henryka Sienkiewicza

Muzeum Henryka Sienkiewicza

W Oblęgorku mieści się posiadłość polskiego Noblisty- Henryka Sienkiewicza, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, stanowi ono oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: lipiec 2009

    Trochę się trzeba nagimnastykować, żeby tam dojechać i trafić, ale przejście aleją lipową jest rozkoszne. Zdążyłem odwiedzić muzeum jeszcze przed remontem, z tego co wiem , w 2010 roku prace mają zostać ukończone. Czyli zapowiada się ciekawie...

    25.03.2010
  • Na początku czeka nas spacer wspaniałą aleją lipową .Dochodząc do tzw. Czerwonej Bramy możemy podziwiać, stojący na skarpie pałacyk zaprojektowany dla pisarza przez Hugo Kudera a zbudowany w latach 1900-1902. Zadbano również o otoczenie budynku do którego pisarz wprowadził się 1902 r. Park projektował znany ogrodnik warszawski Franciszek Szanior. Dom ten Sienkiewicz otrzymał wraz z majątkiem (ponad 270 hektarów ziemi, 60 sztuk, bydła, 6 koni, maszyny rolnicze) jako dar narodowy w 1900 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Stoi on jak niegdyś w starym parku , wśród sadów i lasów, górując nad okolicą sylwetką okrągłej wieży. Zwieńczony jest od frontu charakterystycznym kamiennym husarzem. Oblęgorek wbrew intencjom ofiarodawców był dla mieszkającego na stałe w Warszawie Sienkiewicza tylko letnią rezydencja, gdzie w chwilach wytchnienia pisarz gromadził najbliższą rodzinę i przyjaciół. W siedzibie najsławniejszego właściciela Oblęgorka od 1958 roku mieści się muzeum, które powstało dzięki darowiźnie dzieci pisarza. Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi i jest obecnie masowo odwiedzane przez wycieczki, głównie szkolne. Przyciąga je tu nazwisko sławnego pisarza i legenda związana z przekazaniem mu daru narodowego i domu, który zachował atmosferę lat 1902-1914. Zasługa tu nie mała twórców muzeum.

    25.03.2010

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 1 opinii