Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat Niebieskie Źródła

W zależności od wyboru trasy, spacer wzdłuż źródeł może być krótką 20 minutą przechadzką, bądź też znacznie dłuższą wycieczką.Wywierzyska to źródła krasowe, czyli miejsce wypływu wód ze szczelin w skałach wapiennych. Sprawiają wrażenie bulgocących gejzerów za sprawą pulsującego białego piasku, spod którego wydostaje się woda. Wyjątkowa barwa wody jest natomiast zjawiskiem o charakterze optycznym. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od dna fale niebieskie i zielone, które możemy obserwować. Co ciekawe, barwa wody zależy od pory dnia oraz pogody.

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: kwiecień 2016

  Piękne, ciche miejsce :) Polecam!

  Daroo • 06.12.2017
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: luty 2014

  aku_ faktycznie mamy u siebie miejsce wyjątkowe w skali Europy i mam nadzieję, że wielu tomaszowian docenia to miejsce. Jak dla mnie Tomaszów leży w pięknej okolicy. Blis ko stąd nad Zalew Sulejowski i nad Pilicę, a niedaleko znajduje się Spała i Inowłódz - miejscowości idealne na wypoczynek.

  29.07.2014
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2013

  Genialne przeżycia. Woda czysta jak kryształ. Byłem około godziny 15:00 - 16:00 i kolor był bardziej zielony niż niebieski, ale dech zapierało. Komarów było niewiele, zre sztą nie zwracałem na nie uwagi, bo skupiałem się na tym, co w tym miejscu było istotne. Zazdroszczę Wam miejscowym takiego traktu spacerowego.

  21.07.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2012

  @goliat - streetView już tu jest! Polecam jednak spacer "na żywo" :)

  18.07.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2012

  Jedno z moich ulubionych miejsc na spacer. Ostatnio władze miasta podarowały temu urokliwemu miejscu nowe tablice informacyjne i ławki, a wywierzyska ogrodziły estetyczny mi barierkami. Brawo! Szkoda tylko, że podczas lata dużo tam komarów... ;)

  19.02.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: wrzesień 2010

  Wspaniałe miejsce

  12.11.2012
 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: czerwiec 2011

  Trudno w okolicy o lepsze miejsce na spacer z kobietą... lub psem ;) Miejmy nadzieję, że jednak zawita tutaj Google Street View :]

  18.08.2011
 • Rezerwat przyrody utworzony w 1961r na powierzchni 29ha celem ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. " Niebieskie Źródła" są to trzy wywierzyska oddzielone od siebie wyspą. W każdym pulsuje obok siebie po kilkanaście źródeł. Drgający piasek widziany przez taflę wody posiada niepowtarzalną barwę o różnych odcieniach, zależnie od warunków pogody i wysokości słońca. Zabarwienie wody w lejach źródlanych jest spowodowane czynnikami fizykochemicznymi.

  admin • 08.12.2007

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 8 opinii