Schron Kolejowy
Schron Kolejowy
Schron Kolejowy

Schron Kolejowy

Opinie

 • Ubierzcie się ciepło, bo zwiedzanie z przewodnikiem trwa godzinę w zimnicy schronu :) ale jest warto! Bez przewodnika nie ma po co wchodzić :) Dużo ciekawostek i kawał hi storii :)

  17.03.2014
 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: lipiec 2013

  Spodziewałem się wewnątrz bunkra jakiejś repliki działa przeciwpancernego (tzn takowe było, ale nie w skali 1:1, tylko mała makietka działa z bunkra we Francji) albo też przynajmniej dwóch, trzech wagonów z pociągu sztabowego. Warto by wypełnić tę przestrzeń wewnątrz bunkra. Póki co na samym końcu widnieje - sorry za określenie - tandetna płachta z namalowanym frontem lokomotywy. Mimo wszystko, podobało mi się. Muszę jeszcze kiedyś do Jelenia się wybrać zobaczyć kolejny schron.

  21.07.2013
 • Ciekawy zarówno wewnątrz jak z zewnątrz. Najlepiej odwiedzać go od kwietnia do października z uwagi na nietoperze które sobie tam sypiają;)

  26.08.2011
 • Budowę rozpoczęto wiosną wiosną 1940r. Początkowo zatrudnionych tu było ok. 1300 osób, głównie Niemców i Austriaków (Polacy pracowali jedynie przy robotach pomocniczych i transporcie). Później liczba zatrudnionych wzrosła do 3000 ludzi, a wśród pracujących pojawili się Włosi. Główny obiekt kompleksu w Konewce - żelbetowy bunkier - schron, ma długość 380m oraz przekrój ostrołuku mającego przy podstawie szerokość 15m i wysokość 9m, w którym między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu. W boku schronu kolejowego zbudowano zespół schronów technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i siłownię elektryczną. Obiekty te łączyły ze schronem kolejowym trzy podziemne kanały techniczne. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej. Ukończone obiekty zamaskowano przed możliwością wykrycia z powietrza, montując na stropach drewniane, kryte papą dachy, a na schronie kolejowym umocowano siatki maskujące i atrapy drzew.

  admin • 07.01.2008

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 2 opinii