Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Trasę turystyczną uruchomiono tu już w 1957 r. wykorzystując do tego celu liczący 600 m odcinek Sztolni Głębokiej Fryderyk oraz dwa jej szyby o numerach 13 i 17. Na potrzeby turystyczne szyby te otrzymały swoje nazwy Ewa i Sylwester, natomiast nazwa obiektu nawiązuje do pływających w jej wodach pstrągów, które w świetle lamp karbidowych wydają się być czarne.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: maj 2011

    Sztolnia stanowi dobre uzupełnienie zwiedzania Kopalni Zabytkowej Rud Srebronośnych. Jeżeli ktoś liczy na stalaktyty wielkości tych choćby z Jaskini Raj lub Niedźwiedzia to się może bardzo zawieść. Te tarnogórskie są drobniutkie niczym kolce jeża. Nocne zwiedzanie Sztolni, to byłoby przeżycie dla ludzi o mocnych nerwach, bowiem oba szyby zlokalizowane są w głębi parku w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty". Sztolnia + kopalnia = ocena bardzo dobra oczywiście:-)

    10.05.2011
  • Jest 600 metrowym fragmentem najdłuższej sztolni odwadniającej "Fryderyk" (w późniejszym okresie nazwa "Kościuszko"). Można ją zwiedzać od 1957 r., dzięki staraniom Stowa rzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami "Ewa" i "Sylwester". Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami, podziwiać można uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

    Marek • 14.03.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii