Wielki Piec - Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Zakład wielkopiecowy z 1841 roku - Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Maszyna wiatrowa - Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Star 660M2 – replika polskiego papamobile z 1979 r. - Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Technika samochodowa - Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Archeopark - Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura
Wystawa paleontologiczna - Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura

Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum im. Jana Pazdura

Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum w Starachowicach to wyjątkowe miejsce na mapie polskich atrakcji. Na usytuowany w województwie świętokrzyskim kompleks składa się sześć wystaw stałych oraz różnorodne wystawy czasowe, wśród których można wyróżnić między innymi te dotyczące fotografii, malarstwa czy zabytków. Najważniejszą ekspozycją stałą jest zakład wielkopiecowy, działający w połowie i pod koniec XIX wieku. Zachowane obiekty to na przykład maszynownia czy hala lejnicza, w 1927 roku przekształcona w cegielnię. Ważny eksponat na terenie EkoMuzeum w Starachowicach stanowi też - wygaszony w 1968 roku - Wielki Piec. Od momentu wstrzymania jego pracy, przestrzeń zaczął porastać zielony park. Na jego terenie zaaranżowano Archeopark, gdzie mieści się rekonstrukcja osady dymarskiej sprzed 2000 lat. Warto zwrócić uwagę na odwzorowane tu piece szybowo-kotlinkowe, jak również warsztat kowalski i chatę złotnika czy bursztyniarza. Jednym z najcenniejszych zbiorów EkoMuzeum w Starachowicach jest też kolekcja zabytkowych samochodów. Obejmuje pojazdy takie jak: produkowany w latach 1948-1957 Star 20, replika polskiego papamobile, czyli Star 660M2 i uczestnik dziesiątej edycji Rajdu Paryż-Dakar - Star 266R. Produkcję samochodów marki Star wstrzymano w 2006 roku, dlatego wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki niewątpliwie będzie gratką dla fanów motoryzacji. W muzeum cyklicznie odbywają się także wernisaże i ciekawe seminaria, a dla dzieci - grupowe warsztaty ceramiczne, pieczenia chleba czy decoupage’u. Mali odkrywcy, którzy interesują się historią lub techniką również znajdą coś dla siebie. Muzeum Przyrody i Techniki EkoMuzeum w Starachowicach otwarte jest od wtorku do niedzieli. W sezonie letnim (od 1 kwietnia do końca października) we wtorki, środy i piątki można zwiedzać je między 8.00 a 16.00, a w czwartki o godzinę dłużej. W weekendy do muzeum można wybrać się między 11.00 a 14.00. Późną jesienią i zimą (1 listopada - 31 marca) obiekt można zwiedzać między 8.00 a 15.00 (wtorek-piątek) lub 11.00 a 13.00 (w sobotę i niedzielę).

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: maj 2019

  Wspaniały kompleks, duża ilość różnorodnych zabytków. Miejsce idealne na wycieczkę w pojedynkę, w duecie i z przyjaciółmi, ale też całą rodziną. Dzieci wiele się tutaj na uczą. :)

  Magda M. • 18.05.2021
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: styczeń

  <p style="text-align:justify"><strong>Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstało w 2001 r. </strong></p> <p style="text-align:justify">Tworzą go dwa zakłady wielkopiecowe: starszy z 1841 r. z kt&oacute;rego zachowało się kilka bardzo interesujących budowli oraz nowszy z <strong>1899</strong> r. z jedynym w Europie zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym do wytopu sur&oacute;wki żelaza.</p> <p style="text-align:justify">Muzeum posiada też kolekcję samochod&oacute;w ciężarowych STAR produkowanych w Starachowicach w latach <strong>1948 - 2007 </strong>.<br /> Są wśr&oacute;d nich: pierwsza polska ciężar&oacute;wka STAR 20, uczestnik X Rajdu Paryż &ndash; Dakar z 1988 r STAR 266R, czy replika jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r.</p> <p style="text-align:justify">Przyroda w starachowickim Muzeum to nowoczesna wystawa paleontologiczna z naturalnej wielkości modelami płaz&oacute;w i gad&oacute;w oraz oryginalnymi tropami zwierząt żyjących w G&oacute;rach Świętokrzyskich w epoce triasu i jury. Miary realizmu dopełniają fotopanoramy oraz ścieżki dźwiękowe pozwalające przenieść się odbiorcy o miliony lat w przeszłość.</p> <p style="text-align:justify"><strong>ul. Wielkopiecowa 1<br /> 27-200 Starachowice<br /> tel./fax: 41 275 40 83, 783 730 094<br /> e-mail:&nbsp;mpt@ekomuzeum.pl</strong></p>

  27.10.2015

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii