Baszta Lontowa
Baszta Lontowa

Baszta Lontowa

Baszta lontowa została wybudowana w XIV wieku. Jest to gotycka pozostałość średniowiecznych murów obronnych miasta. To jedyny element średniowiecznego systemu obronnego Kołobrzegu, który przetrwał do dziś.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: wrzesień 2013

    Baszta Lontowa z XV w. Przekornie nazywana basztą prochową. Jest to jedyny obiekt, który pozostał po średniowiecznym systemie obronnym, który przetrwał do dnia dzisiejsz ego w całości. Prawdziwą Basztę Prochową zniszczyła eksplozja prochu zapalonego uderzeniem pioruna 3 maja 1657 roku. Baszta ma cztery kondygnacje, a jej ściany frontowe posiadają liczne zdobienia. W elewacji od strony parku znajdują się otwory strzelnicze. Dawniej w baszcie mieściła się siedziba oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, obecnie w rękach prywatnego inwestora.

    01.10.2013
  • Baszta znajduje się przy ulicy Dubois. Właściwie jej prawidłową nazwą jest Baszta Lontowa. Po drugiej wojnie nazwa została z niewiadomego powodu zmieniona. "Prawdziwa" B aszta Prochowa stała w pobliżu dzisiejszych ulic Katedralnej i Rzecznej i została zniszczona w 1652 r. wybuchem prochu. Baszta pochodzi z XV w. i jest jedyną pozostałością po średniowiecznych fortyfikacjach miasta. (pozostałością w takim stanie ponieważ zachowały się jeszcze ruiny Baszty Więziennej.) Baszta Prochowa (pozostańmy przy takiej nazwie) miała wielu gospodarzy; dziś jest siedzibą PTTK. Obecnie nazywana Basztą prochową, jedyny obiekt średniowiecznego systemu obronnego, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości. W elewacji od strony parku znajdują się otwory strzelnicze.

    Daro • 25.07.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii