Muzeum Oręża Polskiego
Muzeum Oręża Polskiego
Muzeum Oręża Polskiego
Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu powołano do istnienia w maju 1963 roku. Początkowo podstawą ekspozycji były znaleziska archeologiczne, datowane na wczesne średniowiecze. Procesem odkrywania owych wykopalisk był profesor Lech Leciejewicz. Drugi filar zbiorów stanowiły zabytki odkopane przez Jana Frankowskiego spod gruzowiska przedwojennego, kołobrzeskiego muzeum. Obecnie Muzeum Oręża Polskiego ma profil wojskowy, a stała wystawa „Dzieje oręża polskiego” zawiera głównie kolekcję broni, pochodzącej z różnych okresów - od średniowiecza, aż po współczesność. Ekspozycję dopełnia rozbudowany zbiór mundurów polskich żołnierzy, zarówno z czasów pierwszej, jak i drugiej Wojny Światowej. Prawdziwą gratką dla miłośników historii jest przechowywana w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu maszyna szyfrująca „Enigma”. Najsłynniejsze tego typu urządzenia zaprojektował i skonstruował niemiecki inżynier, Artur Scherbius. Zaszyfrowane przez „Enigmę” informacje po raz pierwszy odczytali Polacy. Wydarzenie to miało miejsce w 1932 roku. Muzeum spodoba się również fanom motoryzacji. Jedną z części ekspozycji zajmuje kultowy „Sokół 600”. Motocykl produkowano w Warszawie od 1935 do 1939 roku.

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: czerwiec 2013

  Cudowne miejsce, naprawdę zapiera dech w piersiach.

  29.08.2014
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2010

  Potwierdzam, byłam tu 3 razy, spędziłam w środku całe godziny, a jeszcze nie zdążyłam wszystkiego przeczytać i obejrzeć. Może dlatego, że za pierwszym razem miałam może 1 0 lat ;) Eksponaty na dworze to moja ulubiona część muzeum.

  03.09.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2006

  Świetne muzeum. Bardzo mi się podobało.

  24.05.2012
 • Misją Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią i tradycją Wojska Polskiego, ziemi kołobrzes kiej oraz województwa zachodniopomorskiego. Muzeum wypełnia ją poprzez gromadzenie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie do celów badawczych i wystawienniczych dóbr kultury związanych z historią, etnografią, archeologią i sztuką regionu, tradycją wojskowości, organizując wystawy, popularyzując wiedzę, prowadząc badania naukowe i działania edukacyjne. Muzeum realizuje także projekty promocyjne i marketingowe zwiększające dostępność obiektu dla zwiedzających. W tym celu Muzeum współdziała z osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami, urzędami i firmami działającymi w regionie oraz uczestniczy w stowarzyszeniach muzealniczych i regionalnych. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do odwiedzania swoich ekspozycji w sezonie letnim - od 1 czerwca do 31 sierpnia 2008 - w nowych godzinach otwarcia dopasowanych do zwiększonego ruchu turystycznego i zgłaszanych wcześniej potrzeb. Siedziba muzeum przy ul. Armii Krajowej 13 wystawy stałe "Dzieje Kołobrzegu" i "Zbiory metrologiczne" oraz wystawa czasowa "Polska Marynarka Wojenna 1918 - 2008" ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni:

  Daro • 25.07.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 4 opinii