Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Budowę, która trwała aż 159 lat, rozpoczęto w 1343 roku.

Opinie

  • 3
    Pobyt: kwiecień 2014

    Jak zachwala pani, sprzedająca bilety przy wejściu - największy ceglany kościół w Europie. Miejsce świeci pustkami, ale jeśli już zwiedzać, to polecam z przewodnikiem. Na m się nie trafiło, bo akurat jak przyszliśmy to przewodnik gdzieś wyszedł. Bez wątpienia jednak warto dopłacić za wejście na wieże, z której widać czerwone dachy starówki, morze i wspaniałą panoramę Trójmiasta.

    04.05.2014
  • Kościół jest trójnawową halą o rozbudowanym i bogatym programie przestrzennym: trójnawowy transept i również trójnawowe prezbiterium tworzą we wschodniej części wrażenie przestrzeni centralnej, w której wszystkie kierunki są prawie równoważne, co było ideałem późnogotyckiej architektury miejskiej. Pewne nieregularności planu w miejscu połączenia północnego ramienia transeptu z prezbiterium wynikają z konieczności dostosowania się do istniejącej zabudowy miejskiej. Popisem mistrzostwa architekta są sklepienia, częściowo rekonstruowane po ostatniej wojnie. W nawie głównej, transepcie i prezbiterium są to sklepienia sieciowe o bogatym układzie żeber, w nawach bocznych ? sklepienia kryształowe. Wygląd zewnętrzny kościoła zdominowany przez gładkie płaszczyzny ścian, w których znajdują się wysokie ostrołukowe okna. Takie ukształtowanie ścian zewnętrznych stało się możliwe dzięki wprowadzeniu skarp do wnętrza kościoła i utworzeniu między nimi kaplic. Od góry elewacje zamykają szczyty, które są dzielone pinaklami. Z naroży wyrastają ośmioboczne wieżyczki nakryte spiczastymi hełmami (zrekonstruowanymi po roku 1970).

    Michał • 02.09.2009

Lokalizacja

3
na podstawie 2 opinii