Zamek Królewski
Zamek Królewski

Zamek Królewski

Królewski zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna wzniesiona w połowie XIV wieku. Położony jest na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy. Zamek ufundował Kazimierz Wielki i był częścią w systemie tzw. Orlich Gniazd. Bronił granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech.

Opinie

 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: luty 2008

  ok

  23.03.2010
 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: grudzień 2009

  Mieszkam w sąsiednim mieście,więc znam to miejsce od urodzenia.Po kilkunastu latach nie obecności,chętnie ostatnio tu zawitałem i nie byłem zawiedziony.Ekspozycja stała j est bardzo ciekawa:dużo broni i zabytkowych dokumentów,a wejście na basztę też robi wrażenie.Warto przy okazji zajrzeć do pobliskiego pałacu korzystając ze zniżki na bilet.

  14.02.2010
 • Murowany zamek w Będzinie zbudowany został w miejscu wczesnośredniowiecznego gródka Banden, zniszczonego przez najazd tatarski w roku 1241. Przekształcenie drewnianego dw oru w murowany zamek nastąpiło przypuszczalnie w pierwszej połowie XIV stulecia z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, zapewne w celu ochrony zachodniej granicy Polski. Starannie odrestaurowany zabytek budzi powszechny zachwyt piękną surową formą i duże zdziwienie nietypową lokalizacją: przy ruchliwej szosie, w sąsiedztwie kamienic i w tle szarych blokowisk stoi zamek jak z bajki, zadziwiająco geometryczny i w podejrzanie dobrej kondycji. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją dawnej broni białej, miotającej, palnej i uzbrojenia ochronnego.

  admin • 27.11.2007

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 2 opinii