Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Krakowie. Tadeusz Kościuszko już za życia stał się legendą dwóch narodów - amerykańskiego i polskiego. Stąd już w 1920 roku, zaledwie 3 lata po jego śmierci w Szwajcarii, mieszkańcy Krakowa rozpoczęli budowę pomnika bohatera narodowego. Jego formę w postaci kopca zatwierdził senat Wolnego Miasta Krakowa. Powstał wtedy specjalny Komitet Kopca Kościuszki, który zarządza nim aż do dzisiaj. Uważano, że kopiec jest budowlą, która przetrwa wieki - tak samo jak kopce Krakusa i Wandy (na podstawie późniejszych badań archeologicznych datuje się je na przełom VI i VII wieku). Kopiec, mimo wielu problemów, został ukończony w 1823 roku. Kopiec liczy 34,5 m wysokości, a u podstawy ma średnicę 80 metrów. Platforma widokowa na wierzchołku ma 8,5 metra szerokości. Niestety, Wolne Miasto Kraków w 1846 roku zostało wcielone do zaboru austriackiego, a kopiec i tereny wokół niego przejęła armia austriacka. Później wokół kopca wzniesiono jeszcze fort cytadelowy, częściowo zburzony po II wojnie światowej. Dziś w obiektach fortu mieści się siedziba radia RMF, Muzeum Kościuszkowskie wraz ze stałą wystawą pt. „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” i wystawa figur woskowych "Polaków drogi do wolności". Z platformy widokowej możemy podziwiać panoramę Krakowa, a widok szczególnie efektowny jest nocą.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2020

    Super miejsce! Polecam na weekend.

    Albert • 08.09.2020
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: grudzień 2012

    POLECAM:-))WSPINACZKA NA KOPIEC BYŁA NIEZŁĄ ZABAWĄ,W DRODZE NA GÓRĘ OKAZAŁO SIĘ,ŻE CO NIEKTÓRZY MAJĄ LĘKI:-))WIDOK BYŁ NIESAMOWITY:-))

    17.02.2013
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: kwiecień 2012

    Piekne miejsce, wspaniałe widoki, warto się wybrać na wycieczkę od Salwatora Aleją Waszyngtona, po drodze zwiedzić cmentarz a następnie wspiąć się na Kopiec. Oczywiście M uzeum Figur Woskowych i przekąska w restauracji w forcie. Można też wybrać dłuższy wariant wycieczki i iść dalej Aleją Słoneczną do lasu Wolskiego, do Zoo a nastepnie na Kopiec Piłsudskiego oraz do klasztoru Kamedułów albo Aleją Astronomów do obserwatorium i dalej szlakiem do Kryspinowa. Polecam całodniową wycieczkę i oczywiście odwiedzenie fortu i kopca.

    23.05.2012
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2011

    Niewiele jest słonecznych weekendów tego lata. Ten jest, więc podejście na szczyt odbywa się w pełnym słońcu. Widoki z góry niezłe. Kiedy już myślałem, że to koniec krótk iego pobytu na Kopcu, okazało się, że minie jeszcze przynajmniej z pół godziny, nim opuszczę to miejsce. U podnóża w cenie biletu są wystawy oraz muzeum figur woskowych. Nieco inaczej wyobrażałem sobie Jana Matejkę od przedstawionej tam postaci. Kopiec Kościuszki powinien być dla każdego turysty obowiązkowym punktem zwiedzania Krakowa

    27.08.2011
  • Kopiec Kościuszki w Krakowie ? jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, usypany na najwyższym wzniesieniu wzgó rza Sikornik, zwanego też Wzgórzem św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej VII Zwierzyniec. Źródło: pl/wikipedia.org

    05.07.2010

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 5 opinii