Częstochowskie Muzeum Zapałek
Częstochowskie Muzeum Zapałek
Częstochowskie Muzeum Zapałek

Częstochowskie Muzeum Zapałek

Muzeum zapałek w Częstochowie to ciekawe i unikatowe miejsce. Muzeum istnieje w nadal działającym zakładzie produkcyjnym i dlatego jest to jedyne czynne muzeum zapałek w Europie, a przy okazji najstarsza fabryka zapałek w Polsce!

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2018

  To muzeum jest jedyne w swoim rodzaju. Takiego klimatu nie znajdzie się w żadnym innym. Polecam!

  Kwiatkoś • 28.08.2018
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2017

  Jeśli spodziewacie się muzeum w stylu warszawskiego centrum kopernik to się zawiedziecie, natomiast miejsce jest warte odwiedzenia. Można zobaczyć całą linię produkcji za pałek, przekonać się jak bardzo zaawansowana była technika w okresie kształtowania Rzeczypospolitej po zaborach bowiem z okresu międzywojennego pochodzi większość maszyn. Oprowadzające osoby są żyjącymi pracownikami tej fabryki więc fabryka nie ma dla nich żadnych tajemnic. Całości dopełniają ekspozycje dotyczące fabryki jej produktów i artystów związanych z przemysłem zapałczarskim. Gorąco polecam.

  PawełCiura • 23.08.2017
 • Jest to jedyne w Europie miejsce ukazujące cały cykl produkcji zapałek (produkcja jest czynna). Ciekawostką jest to, że w 1913 roku nakręcono tu film uznany za najstarszy w historii polskiej kinematografii. Różnorodność kolorowych pudełek przyprawia o zawrót głowy.

  17.03.2014

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 3 opinii