Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Zamek Bobolice

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: maj 2014

    Wygląda aż nazbyt nowo... stąd tylko 4 gwiazdki. Bilety nie są drogie, ale w środku też żadnych ochów i achów nie spotkacie. Widać, ze niezłą kasę wpompowano, by tak ten obiekt teraz wyglądał. Obok jest hotel, więc właściciel zarabia na turystach, którzy znajdą tu pewnie przystań do dłuższego pobytu na skałkach. Kto wie, pewnie z czasem doczekamy się odbudowy drugiego zamku.

    01.05.2014
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: październik 2011

    We wrześniu 2011 oficjalnie zakończyła się rekonstrukcja Zamku Bobolice, który jest już udostępniony do zwiedzania przez turystów. Więcej informacji na temat zamku można znaleźć na jego profilu w portalu facebook - http://www.facebook.com/ZamekBobolice

    13.12.2011
  • Królewski Zamek Bobolice to leżąca na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej twierdza zbudowana w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Należał on do systemu umocnień zwanych ?Orlimi Gniazdami?, które chroniły zachodnią granicę państwa od strony Śląska. Na przestrzeni wieków Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednak od XV wieku pozostaje nieprzerwanie w rękach prywatnych. Zamek Bobolice mocno ucierpiał na skutek kilkukrotnych oblężeń m.in. w 1587 roku kiedy zdobył go pretendujący do polskiego tronu arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Najbardziej dramatyczny okazał się jednak dla niego "potop szwedzki", od czasu którego systematycznie popadał w ruinę. Gdy w 1683 r. król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa - miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską - zatrzymał się na Zamku Bobolice, jego orszak musiał nocować w namiocie. Pomimo swego dość kiepskiego się stanu, warownia była użytkowana jeszcze w wieku XVIII. Pod koniec wieku XX, rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku, podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku o narodowym znaczeniu. Trwające ponad 10 lat prace rekonstrukcyjne powoli dobiegają końca, a zamek zaczyna powracać do stanu swojej dawnej świetności. Zamek Bobolice docelowo zostanie udostępniony turystom jako muzeum. Obok zamku powstaje karczma, w której dostępne będą także miejsca noclegowe. Pod murami już teraz zlokalizowany jest natomiast "Popas rycerski" - miejsce, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinny piknik, a także posilić się miejscowymi potrawami.

    17.03.2011

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 3 opinii