Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska ma powierzchnię 35 m2, a na długość mierzy aż 10 kilometrów, co czyni ją największą i najdłuższą doliną na terenie Tatr (po stronie polskiej). Główne rodzaje skał budujących jej obszar to gnejsy, granity oraz wapienie i łupki. Przeważają tu lasy świerkowe, ale można spotkać tu również jodły, sosny i buki. Dolina słynie z pięknych widoków. Koniecznie trzeba odwiedzić ją wiosną, kiedy zaczynają kwitnąć krokusy, tworzące prawdziwy, kwiecisty dywan na Chochołowskiej Polanie. Od 1953 roku funkcjonuje w tym miejscu także schronisko PTTK, w którym może odpocząć nawet 121 podróżników. Granie pięknie wyglądają też jesienią, kiedy przypada okres kwitnienia wrzosów. Warto wiedzieć, że Dolina Chochołowska jest też częścią Szlaku Papieskiego. Druga pod względem wielkości w polskich Tatrach jest - sąsiadująca z Chochołowską - Dolina Kościeliska. Charakteryzuje ją duża liczba jaskiń, a najsłynniejsze z nich to: Mroźna, Mylna, Obłazkowa, Raptawicka czy też Smocza Jama. Wszystkie z nich - poza Jaskinią Mroźną, dostępną dla turystów od początku maja do końca października - można zwiedzać przez cały rok. Jaskinia Mroźna to również jedyny z wymienionych punktów, gdzie trzeba dodatkowo zakupić bilet wstępu.

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: maj 2010

  zdecydowanie warte podziwiania widoki

  23.08.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2013

  Najdłuższa dolina w polskich Tatrach i jedna z piękniejszych. Szczególnie miły widok czeka na Polanie Chochołowskiej, gdzie wystarczy przysiąść i rozkoszować się. Wiosną cała polana usłana jest bajecznymi krokusami. Polecam po odpoczynku wybrać się z polany w dalszą wyprawę na Wołowiec i wrócić granicą ze Słowacją szlakiem przez Rakoń i Grzesia.

  23.08.2013
 • Dolina Chochołowska ? najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich. Zajmuje obszar ponad 35 km kwadratow ych i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną. W dolnej części, o długości ok. 4 km tworzy głęboki wąwóz, na którym podobnie, jak w Dolinie Kościeliskiej występują przewężenia, zwane bramami. Są dwa takie przewężenia: Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Górna część doliny rozdziela się na trzy główne ramiona: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Oprócz tych głównych odgałęzień Dolina Chochołowska posiada jeszcze kilka mniejszych: Dolina Huciańska, Dudowa, Iwaniacka, Trzydniowiańska, Długa, Kryta, Głębowiec, Bobrowiecki Żleb, Dolinczański Żleb, Wielkie Koryciska, Małe Koryciska, Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina. Dolina Chochołowska zbudowana jest z dwóch głównych rodzajów skał. Część południową (górną), powyżej Wyżniej Bramy Chochołowskiej budują skały krystaliczne ? gnejsy i granity. Część północną (dolną) budują skały osadowe ? łupki, wapienie kredowe i dolomity triasowe. Różne jest też pochodzenie geologiczne tych części doliny. W górnej części, powyżej Bramy Chochołowskiej Wyżniej dominują formy geologiczne wytworzone przez lodowiec, w części dolnej, gdzie nie sięgał lodowiec, powierzchnia modelowana była głównie przez Potok Chochołowski i zjawiska krasowe. Efektem tych zjawisk krasowych są również liczne jaskinie z największą Szczeliną Chochołowską na czele, jednak żadna z nich nie nadaje się do udostępnienia turystycznego.

  25.07.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii