Jaskinia Niedźwiedzia - Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia - Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia - Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

W październiku 1966r. w trakcie eksploracji marmuru w kamieniołomie Kletno III odkryto otwór prowadzący do jedne z komór Jaskini Niedźwiedziej. Naukowcy spenetrowali dotą d ok. 3km korytarzy w trzech piętrach połączonych kominami. W dolnym piętrze znajduje się olbrzymich rozmiarów Sala Szampańska, która osiąga wysokość 45m! Korytarze jaskini mają bogatą szatę naciekową. Występujące tu efektowne stalaktyty, stalagmity, draperie i misy martwicowe uważa się za najpiękniejsze w Polsce. W namuliskach korytarzy znaleziono mnóstwo kości zwierząt. Zdecydowana ich większość to szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, od którego pochodzi nazwa jaskini. W 1983r. Jaskinia Niedźwiedzia została otwarta dla turystów.

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2011

    warte zobaczenia, niestety tylko 4 ze względu na przewodników, którzy nie są przygotowani do pracy z dziećmi, a jest ich tam dużo w sezonie wycieczkowym szkół (maj - czer wiec) (przewodnicy po prostu są nudni, gadają coś o przekopach i innych rzeczach o których uczą się gimnazjaliści lub licealiści, a nie podstawówka)

    08.10.2011
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2011

    Super miejsce gdzie można zobaczyć bogatą szatę stalaktytów i stalagmitów. Widoki niezapomniane. Tylko trzeba pamiętać o rezerwacji. Ja się spóźniłem i musiałem czekać go dzinę aż się miejsce zwolni

    30.08.2011
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: czerwiec 2005

    Przepiękna, warto odwiedzić, również z dzieckiem.

    09.03.2011
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: kwiecień 2010

    Byłem dzisiaj i wrócę jeszcze kiedyś.Rewelacja dla mieszczucha i wspaniałe uzupełnienie po zwiedzaniu piwnic w Sandomierzu. Samo dojście do jaskini od parkingu (miejscowy oddział PTTK zdziera skórę!) to cudowny spacer wzdłuż górskiego potoku i skalnych ścian.Weźcie ze sobą kurtkę,bo chłodno i jedźcie zobaczyć jak wygląda ziemia w środku.

    06.04.2010
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: luty 2010

    Gorąco polecam, po prostu coś pięknego. Zapiera dech w piersiach i można - w przeciwieństwie np do Jaskini Raj - robić zdjęcia. Za dopłatą oczywiście. Zwiedzanie zimą - należy wybrać się 1-1,5h wcześniej, niż się pierwotnie zakładało. Dojazd po zasypanych śniegiem drogach jest fatalny, a ostatni parking 1,2km od jaskini. Dalej pieszo pod górę. Jakieś 20-40min drogi, zależy od tempa. Na miejscu można w oczekiwaniu na wejście napić się gorącej kawy, zjeść zupę, więc lepiej wcześniej, niż późno, bo rezerwacja przepada i... turysta zamiast w jaskini jest w d.u m. jak mawiał Stanisław Anioł. Zwiedzanie zimą ma ten swój plus, że nie trzeba się specjalnie przebierać, w jaskini jest chłodno.

    23.03.2010
  • W październiku 1966r. w trakcie eksploracji marmuru w kamieniołomie Kletno III odkryto otwór prowadzący do jedne z komór Jaskini Niedźwiedziej. Naukowcy spenetrowali dotą d ok. 3km korytarzy w trzech piętrach połączonych kominami. W dolnym piętrze znajduje się olbrzymich rozmiarów Sala Szampańska, która osiąga wysokość 45m! Korytarze jaskini mają bogatą szatę naciekową. Występujące tu efektowne stalaktyty, stalagmity, draperie i misy martwicowe uważa się za najpiękniejsze w Polsce. W namuliskach korytarzy znaleziono mnóstwo kości zwierząt. Zdecydowana ich większość to szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, od którego pochodzi nazwa jaskini. W 1983r. Jaskinia Niedźwiedzia została otwarta dla turystów.

    admin • 10.12.2007

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 5 opinii