Noclegi  w Otwocku - <p>Pałac w Otwocku Wielkim ma bogatą historię. Odwiedzany był przez znane osobistości, od cara Piotr...

O Otwocku

Pałac w Otwocku Wielkim ma bogatą historię. Odwiedzany był przez znane osobistości, od cara Piotra I aż po Lecha Wałęsę. Pałac jest utrzymany w arkadyjskim stylu, dodatkowo znajdujący się w tym kompleksie kościół jest kwintesencją baroku. Co ciekawe, obydwie budowle są powiązane ze sobą, a mianowicie ich fundatorem była rodzina Bielińskich.

Tereny dzisiejszego Otwocka Wielkiego oraz jego okolic były w posiadaniu rodów Otwockich, Całowańskich i Karczewskich. Zarządcą majątku była ta rodzina, która została wybrana przez przedstawicieli swoich rodów. W wieku XVII tereny przeszły we władanie rodu Bielińskich i to właśnie oni stworzyli najważniejsze zabytki na tych terenach. Na szczęście pałac jest utrzymany w znakomitym stanie aż do dziś. Dzięki temu możemy przyjrzeć się bogactwu elewacji. Ideowo zdobienia elewacji łączą się z salą, zwaną Salą Horacego, gdzie znajdują się malowidła podające swego rodzaju przepis na szczęśliwe życie. Niestety w wyniku wielu przebudowań i reorganizacji rezydencji, wiele zdobień utrzymanych w tym stylu już nie istnieje. W 1732 roku według projektu Jakuba Fontany dobudowano dwie wieże, a wnętrza zostały odnowione.

Jeśli chodzi o dzieła, to do dziś zachowały się stiuki w dawnym salonie i sali balowej. Dekoracja sal rezydencji była powierzona temu samemu artyście, który odpowiadał za prace przy pałacu w Wilanowie, niestety po dziś dzień pozostaje nieznany. Przełom XVII i XVIII to złoty wiek posiadłości. Zakładano wtedy młyny, gorzelnie, a pałac gościł Augusta II Mocnego. To tutaj najprawdopodobniej spotkał się on z Piotrem I w 1705 roku, i jak głosi legenda, omawiano możliwość rozbioru naszego kraju. W XIX wieku majątek rodziny został zajęty za długi, przez co kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Historia go nie oszczędzała. Podczas I wojny światowej został zdewastowany i w takim stanie pozostał aż do 1947 roku, gdy rozpoczęto jego remont. Ostatecznie ukończono go w 1961 roku.

Co ciekawe, po odnowieniu utworzono z pałacu zakład poprawczy dla dziewcząt. Dopiero w 1976 został przejęty przez Skarb Państwa i tak pozostał do 2006 roku. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, dzięki czemu możemy obejrzeć pozostałości dawnej świetności pałacu. Otwock Wielki to jednak nie sam wspaniały pałac, to również i piękny park pełen romantycznych miejsc.