Brak wyników. Spróbuj dopasować swoje wyszukiwanie:
  • Zmień sposób filtrowania
  • Zmień daty przyjazdu i wyjazdu
  • Zobacz obiekty w innnych miejscowościach:
Zobacz wszystkie noclegi w Kłodawie
Noclegi  w Kłodawie - <p>Kłodawa to urocza miejscowość leżąca nad Rgilewką - dopływem Warty. Turyści bardzo chętnie odwied...

O Kłodawie

Kłodawa to urocza miejscowość leżąca nad Rgilewką - dopływem Warty. Turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na dużą ilość zabytków, możliwość odpoczynku nad rzeką, a przede wszystkim w celu odwiedzin słynnej Kopalni Soli, która jest prawdopodobnnie największą w środokowowschodniej Europie. Znajduje się ona pomiędzy Kołem a Kutnem i umożliwia zjazd na głębokość około sześciuset metrów.

Zakład wydobywczy powstał już w 1949 roku a od 2004 roku jest otwarty dla zwiedzających. W porównaniu z najbardziej znaną polską kopalnią soli- Wieliczką, kopalnia w Kłodawie dopiero zaczyna swą działalność turystyczną. Trzeba zatem być wyrozumiałym w kwestiach organizacyjnych, ale rekompensują to: niezwykła atmosfera tego miejsca i przystępne ceny. Sól jadalna to nie jedyny produkt Kopalni w Kłodawie. Powstaje tutaj także sól do kąpieli oraz przeznaczana do posypywania dróg w okresie zimowym.

Przed wyjazdem należy zadzwonić do biura obsługi turystycznej kopalni, aby ustalić konkretną godzinę rozpoczęcia zwiedzania. Ważny jest fakt, iż niezależnie czy chcemy zwiedzać kopalnie pojedynczo, czy w większej grupie, należy umówić się nie tylko na konkretna godzinie, ale również i termin. Dlatego warto skontaktować się z obsługą zdecydowanie wcześniej. Samo zwiedzanie trwa w granicach od dwóch do trzech godzin.

Nim zjedziemy na sam dół kopalni czeka nas małe szkolenie BHP, podczas którego otrzymamy niezbędne kaski. Na amatorach przygód na pewno zrobi wrażenie zjazd szybem do kopalni z prędkością sześciu metrów na sekundę, czyli około dwóch minut szybkiego spadania.
Gdy już znajdziemy się na miejscu, przewodnicy oprowadzą nas po poszczególnych korytarzach i komorach, rozpoczynając oczywiście od owianej legendami kaplicy św. Kingi, która jest patronką górników. Można zobaczyć sprzęt, jaki jest wykorzystywany do wydobycia soli, a na ścianach obejrzeć prehistoryczne malowidła wykonane przez jaskiniowców, którzy mieli zamieszkiwać te tereny w bardzo odległych czasach. Na zakończenie warto zobaczyć grotę o niezwykłej akustyce, w której okazjonalnie organizuje się koncerty oraz komnatę nikogo innego, jak tylko samego hrabiego Draculi.

Wszyscy, którzy zdecydują się na zwiedzanie kłodawskiej Kopalni na pewno nie będą zawiedzeni. Dogodne ceny, atrakcji nie brakuje, a atmosfera jest niepowtarzalna. Jedyne problemy to dość kiepsko oznakowany dojazd do samej kopalni, jak i ograniczenia w zwiedzaniu. Osoby mające problemy z sercem lub nadciśnienie powinny jednak zrezygnować ze zwiedzania.

Ostatnio na przewodniku

Polska głebią, czyli niecodzienna Kłodawa
Kopalnia Soli w Kłodawie, Kopalnia Soli w Kłodawie - prawdopodobnie największa kopalnia soli w środkowowschodniej Europie. Znajduje się ona pomiędzy Kołem a Kutnem i umożliwia zjazd na głębokość około sześciuset metrów. Zakład wyd...
Czytaj dalej