Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: maj 2013

    Piekne miejsce gdzie wida i czuc uplyw czasu i dawnedzieje.co do wskazanego w komentarzu poprzednim popadania wruine nie moge sie z tym zgodzic. Bluszcz i paprocie bogato porastajace pozostalosci nagrobkow pieknie podkreslaja urok czasow minionych. Duzo nagrobkow zdewastowanych, rozkradzione tablice slady po kulach ale taka wlasnie jest historia tego miejsca, pod dywqanem bluszczu spia snem wiecznym dawni mieszkancy breslau. Obsluva muzeum jak widze dba o teren, wycinajac mlode drzewka i oczyszczajac sciezki. Teren przed cmentarzem ladne zadbany, toalety ladne i czyste. Zdecydowanie polecam, szczegolnie w godzinach przwdpoludniowych dni ronoczych- cisza, atmoswera. Cos calkowicie odmienego od odrestaurowanch centrow i *modnych* zabytkow.

    piotr • 06.05.2013
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: wrzesień 2009

    Cudowne miejsce, niestety popada w ruine. Bluszcz pokryl juz wiekszosc nagrobkow, inne chwasty rowniez. Same grobowce sa dzielami. Znajdziemy na tym cmentarzu niezwykly s pokoj, atmosfere przeszlosci, warto porozmawiac z Panem, ktory sprzedaje bilety, opowiada bardzo ciekawie i posiada niezwykla wiedze o Zydach pochowanych na tym cmentarzu i nie tylko.

    Aneta • 14.09.2009
  • Cmentarz żydowski przy ulicy Ślężnej stanowi obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jego łączna powierzchnia to 4,6 ha, znajd uje się na nim około 12 tysięcy nagrobków. Znajdują się tutaj groby Żydów przybyłych z odległych stron, m.in. z Gdańska, Warszawy, Bonn, Hamburga czy Bostonu. Nekropolia jest miejscem szczególnie ważnym dla historyków, jako miejsce pochówku wielu znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale i z Europy. Cmentarz wyraźnie odróżnia się od kirkutów Europy Wschodniej. To miejsce różnorodnych form sztuki nagrobnej, bogatej symboliki, niezwykłego zdobnictwa macew oraz budowli. Niektóre z nich wzorowane są na styl mauretański czy egipski. Fakt ten sprawia, iż po przekroczeniu bramy cmentarnej odnosi się wrażenie, że czas się zatrzymał. Cmentarz można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00-18.00. Za wstęp pobierana jest niewielka opłata (5 ulgowy 7 normalny zł - informacja z 13/10/2007).

    Michał • 07.08.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii