Tradycje noworoczne we Włoszech – jak Włosi witają Nowy Rok

Włosi kochają witać nowy rok z rozmachem. Zapoznaj się z najpopularniejszymi włoskimi tradycjami noworocznymi.

Bez dobrego jedzenia świętowanie nadejścia nowego roku nie jest świętowaniem. We Włoszech tradycyjną potrawą serwowaną w Sylwestra jest soczewica. Soczewica jest symbolem szczęścia i pieniędzy w nadchodzącym roku. Symbolem dostatku w życiu jest również wieprzowina, która w Sylwestra najczęściej przybiera formę Cotechino – dużej, surowej i przyprawionej kiełbasy lub Zampone czyli faszerowanej wieprzowej nogi.

Inną włoską tradycją noworoczną jest rodzinna gra podobna do Bingo nazywana Tombola gwarantująca duża dawkę dobrej zabawy. Różnica w obu grach jest taka, że w Bingo można grać pionowo, poziomo oraz po przekątnej, w Tombola natomiast wyłącznie poziomo.

Musujące wino jest obowiązkowym napojem jaki należy skosztować o północy. Można napić się do wyboru spumante lub prosecco. Musisz jednak wytrzymać aż do świtu, aby zobaczyć pierwsze promienie słoneczne w nowym roku.

Kolejnym tradycyjnym zwyczajem jest pozbywanie się starych rzeczy wraz z końcem roku, aby przygotować się na nowe w nadchodzącym roku. Aktualnie zwyczaj ten, głównie w południowych Włoszech polega na wyrzucaniu tych starych rzeczy bezpośrednio przez okno, co sprawia, że przechodnie znajdujący się w pobliżu budynków nie mogą się czuć w tym dniu bezpieczni.

W Sylwestra powinno się również założyć czerwoną bieliznę. Ma to także przynieść szczęście w nowym roku.

Autor

@Mateusz

Jest zapalonym podróżnikiem. Kocha ciepło i egzotyczne kraje. Jednocześnie nie zapomina o Polsce, którą stara się zwiedzać i poznawać jej zakątki w każdej wolnej chwili.

Jedna myśl do “Tradycje noworoczne we Włoszech – jak Włosi witają Nowy Rok”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *