Koronawirus. Jakie ograniczenia obowiązują organizatorów sylwestra?

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. W tym roku będzie jednak inny niż zwykle ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Po okresie praktycznie całkowitego lockdownu obostrzenia zostały w dużej mierze poluzowane. Jednak ciągle mają one wpływ na branżę eventów. Z jakimi ograniczeniami muszą mierzyć się organizatorzy sylwestrowych imprez? Zebrałam dla Ciebie najbardziej aktualne obostrzenia, by Ci pomóc w podjęciu decyzji w jakiej formie zorganizować tegorocznego sylwestra.

Obostrzenia, które obecnie obowiązują w poszczególnych działalnościach są ustalane ogólnie dla całego kraju, czyli tzw. zielonych stref. Od początku sierpnia została wdrożona regionalizacja obostrzeń. Oznacza to, że raz w tygodniu jest publikowana lista powiatów, które należą do strefy czerwonej i żółtej. Powiaty są kwalifikowane na podstawie dynamiki przyrostu liczby zakażeń w ostatnich 14 dniach. Lista powiatów aktualizowana jest co tydzień, sobota jest zawsze pierwszym dniem obowiązywania nowych obostrzeń.

Niezmienna dla całego kraju jest zasada DDM, czyli dezynfekcja, dystans 1,5 m od innych osób oraz noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Działalność noclegowa

Strefa zielona

Od 4 maja zostały zniesiony zakaz prowadzenie działalności noclegowej. Od tego czasu bez przeszkód można wynajmować noclegi w celach turystycznych, a nie tylko biznesowych jak to miało miejsce podczas zamknięcia. W związku z tym można wynajmować noclegi w okresie sylwestra. Tradycyjnie, obiekty noclegowe działające w górach czy nad morzem organizują pakiety pobytowe połączone z balem sylwestrowym. Nie ma żadnych przepisów, które by takich imprez zakazywały.

Strefa czerwona i żółta

Bez zmian w zakresie działalności noclegowej w okresie sylwestra w porównaniu do strefy zielonej

Gastronomia (bary, puby, restauracje)

Strefa zielona

Po okresie zamknięcia restauracje zostały otwarte dnia 18 maja najpierw z ograniczeniami dotyczącymi liczby osób na 1mkw. Następnie od dnia 30 maja zostały całkowicie zniesione ograniczenia dotyczące powierzchni. Sytuacja wygląda tak samo do dziś. W obowiązującym stanie prawnym jest możliwość organizacji sylwestrowej kolacji czy tez imprezy.

Strefa czerwona i żółta

W czerwonej strefie 1 osoba na 4 mkw., w żółtej strefie zasady dotyczące strefy zielonej.

Sale bankietowe

Strefa zielona

Do organizacji balu sylwestrowego na sali bankietowej obowiązują przepisy dotyczące organizacji imprez i spotkań niezależnie od ich rodzaju. W tym wypadku można zorganizować bal do 150 osób. Nie wliczamy w to obsługi. Zgodnie z przepisami jest obowiązek zakrywania nosa i ust.

Strefa czerwona i żółta

W strefie czerwonej można organizować imprezę do 50, z kolei w żółtej do 100 osób.

Działalność kulturalna (teatry, kina, kluby muzyczne)

Strefa zielona

Brak limitu 150 osób. Jest możliwość organizacji wydarzenia kulturalnego, w tym sylwestra pod warunkiem, że w przypadku posiadania miejsc siedzących będą one zajmowane co drugie miejsce (50% publiczności). W przypadku braku miejsc siedzących obowiązuje konieczność zachowania odległości 1,5 m między uczestnikami oraz zakrywania nosa i ust.

Strefa czerwona i żółta

Strefa czerwona – zakaz organizacji. Strefa żółta 25% publiczności.

Dyskoteki i kluby nocne

Strefa zielona

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nadal obowiązuje zakaz prowadzenia działalności w postaci klubów nocnych i dyskotek. Tym samym zgodnie z obowiązującym stanem prawnym te obiekty nie mają możliwości organizacji sylwestrowej imprezy.

Strefa czerwona i żółta

Brak możliwości realizacji sylwestrowej imprezy.

Przedstawiony stan prawny obowiązuje na dzień przygotowania tego artykułu tj. 21 września 2020. Jeśli będą się pojawiały zmiany dotyczące warunków organizacji sylwestra będziemy je na bieżąco aktualizować.


Organizujesz Sylwestra?

Pozyskaj gości z Sylwestrowo.pl