Inwestycja w domki na wynajem

Pandemia spowodowała znaczny wzrost zainteresowania wypoczynkiem w domkach wypoczynkowych zlokalizowanych z dala od tłumów. Zamiast zatłoczonych kurortów, turyści częściej wybierają małe miejscowości, w których panuje cisza i spokój. Popyt na domki poza miastem jest kilkukrotnie wyższy niż w poprzednich latach.

Praca i nauka zdalna, sprawiają, że ludzie coraz chętniej uciekają z czterech ścian, by zaczerpnąć powietrza i obcować z przyrodą. Zmęczeni codzienną gonitwą, pragną się zatrzymać i prawdziwie wypocząć na łonie natury. Szczególną popularnością cieszą się więc domki z kawałkiem działki, który pozwoli “wybiegać” dzieci, odrywając je od ekranów komputerów i smartfonów. Rodzice mogą mieć je na oku, sami relaksując się na tarasie.

Czy domki letniskowe to dobry biznes

Zainteresowanie pobytami w domkach dynamicznie rośnie. Trend wypoczynku z dala od zgiełku miast na stałe wpisał się w preferencje urlopowiczów. Popularne terminy w szczycie sezonu i długie weekendy w takich obiektach trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Każdy domek, niezależnie od lokalizacji, jest na wagę złota i może generować znaczne przychody z najmu. Średnia cena pobytu domku to kilkaset złotych za dobę. W samym sezonie letnim, jeden domek może wygenerować co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. A za wyższy standard lub większą powierzchnię i liczbę miejsc noclegowych, goście są gotowi zapłacić odpowiednio więcej.

Przy założeniu obłożenia przez zaledwie połowę roku, inwestycja może nam się zwrócić już po kilku latach. Warto przy tym rozważyć budowę domków całorocznych, wynajmowanych również zimą podczas ferii, świąt czy na sylwestra. Może to istotnie zwiększyć rentowność przedsięwzięcia.

Domek czy mieszkanie w bloku

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się apartamenty w dużych miastach. Jednakże w okresie pandemii można było obserwować odczuwalny spadek popytu na wynajem, spowodowany odpływem turystów, a także studentów z tych miejsc. 

Jednocześnie wzrosło zainteresowanie domkami na wyłączność. Działka poza miastem może okazać się dochodowym pomysłem na wynajem. Niższy koszt zakupu nieruchomości w porównaniu z mieszkaniem w centrum miasta może sprawić, że taka inwestycja szybko się zwróci. 

W domku na wsi nie musimy też martwić się o sąsiadów za ścianą, tak jak w przypadku mieszkań w bloku. Lokalizacja na uboczu może zapewnić spokój Tobie i Twoim gościom.

Budowa na zgłoszenie do 35m2, a nawet 70 m2

Prawo budowlane pozwala stawiać domy na zgłoszenie, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2. Oznacza to, że takie budynki nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Co za tym idzie, inwestor ponosi mniej kosztów, a formalności są uproszczone. Decyzję uzyskuje się szybciej, bo w zaledwie 3 tygodnie.

Nie zawsze jednak warto budować domy bez pozwolenia na budowę. Uproszczona forma tej procedury może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczy to szczególnie wprowadzania istotnych zmian w projekcie na etapie budowy. Może to wstrzymać prace nawet na kilka miesięcy, do czasu uzyskania decyzji.

Domek z drewna

Domy drewniane cieszą się popularnością szczególnie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Drewno to w 100% naturalny materiał budowlany, który świetnie izoluje i “oddycha”. Warto jednak pamiętać, że drewno drewnu nie równe. Do budowy domów należy stosować certyfikowane drewno klasy C24. Tylko wtedy możemy być spokojni o to, że budynek posłuży nam przez wiele lat. 

Główną zaletą domów drewnianych jest szybkość ich budowy. W przeciwieństwie do budownictwa tradycyjnego, czas wznoszenia budynku liczy się tu w tygodniach, a nie miesiącach czy latach. Niektóre firmy, dzięki wdrożonej technologii prefabrykacji, są w stanie dostarczać gotowe domy modułowe, co dodatkowo przyspiesza budowę i uniezależnia ją od warunków atmosferycznych. 

Domy szkieletowe są powszechne na zachodzie, w krajach skandynawskich i w USA. W Polsce ciągle jeszcze dominują domy murowane i możemy znaleźć zdecydowanie więcej wykonawców w tej technologii. Jednak świadomość wśród inwestorów i ich podejście do budynków szkieletowych w naszym kraju się zmienia. Wszechobecny beton i styropian powoli tracą na popularności na rzecz rozwiązań proekologicznych, które poszerzają grono swoich zwolenników. 

Jak wynajmować domki letniskowe

Zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wynajem domku letniskowego nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Przychody uzyskane w ten sposób mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. i nie jest wymagane prowadzenie ewidencji. Dotyczy to sytuacji, gdy najem będzie prowadzony wyłącznie sezonowo, okazjonalnie i nie stanowi głównego źródła dochodu.

Jeśli planujemy prowadzić wynajem w sposób regularny, na większą skalę, wówczas już należy zarejestrować taką działalność. Wyjątek może tu stanowić prowadzenie agroturystyki.

Czy domki na zgłoszenie można wynajmować?

W świetle obecnie obowiązujących przepisów, nie ma przeciwwskazań do wynajmu domków, które zostały wybudowane na zgłoszenie. Chodzi o tak zwane budynki rekreacji indywidualnej, które mogą być udostępniane turystom. Mieszkać w nich można jedynie okresowo i jak sama ich nazwa wskazuje, mają służyć wypoczynkowi.

Projekty domów całorocznych bez pozwolenia

Wśród domów drewnianych, szczególną popularność zdobywają “nowoczesne stodoły”. Ponadczasowa bryła budynku z dwuspadowym dachem sprawia, że budynek jest energooszczędny i ekonomiczny. Takie projekty najczęściej spełniają też wymogi stawiane przez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, więc można je budować praktycznie na każdej działce.

Jak zbudować domek

Jeśli dotąd nie budowaliśmy sami domów czy choćby zadaszonych konstrukcji drewnianych, zdecydowanie lepiej nie porywać się z budową systemem gospodarczym. Konstrukcja szkieletowa, choć może się wydawać prosta, wymaga dużej precyzji i przemyślanych rozwiązań, dla zapewnienia niezbędnej sztywności i stabilności budynku. Szczególnie jeśli planujemy wynajem domu innym osobom, bezpieczniej jest zlecić jego budowę profesjonalnym wykonawcom.

Co pod domek drewniany

O tym jak ważny jest fundament każdego domu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Aby móc spać spokojnie, z pewnością nie warto oszczędzać na tym elemencie. Jedynie trwałe związanie budynku z podłożem w postaci ław lub płyty fundamentowej, pozwoli ochronić budynek przed działaniami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr i zapewni odpowiednią izolację od gruntu.

Budynki drewniane są konstrukcjami dużo lżejszymi niż budynki murowane, dlatego kusząca może być perspektywa posadowienia ich na słupach, bloczkach czy przy użyciu różnego rodzaju kotw. Pomijając same względy estetyczne, trzeba mieć przy tym na uwadze zabezpieczenie domu przed czynnikami zewnętrznymi. Taki budynek będzie bardziej podatny na działania natury, wilgoć, czy też szkodniki i gryzonie dostające się do podstawy domu. 

Kto buduje domki letniskowe

Jeżeli nie oczekujemy niczego szczególnego od projektu domku i rozważamy budowę standardowego budynku, to nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem wykonawcy. W każdym regionie kraju znajdziemy firmy budujące małe domki drewniane, takie jakie spotykamy między innymi na ogródkach działkowych. 

Aby jednak wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych gości, warto poszukać ciekawszych i bardziej przemyślanych koncepcji. Dobrze jest zdać się na wyspecjalizowanych architektów, którzy swoim doświadczeniem, wniosą wartość dodaną do realizacji. 

Jeśli poważnie myślimy o rozwinięciu biznesu turystycznego, nie warto ograniczać się wyłącznie do małych domków na zgłoszenie. Lepiej jest rozważyć coś co zapewni większy komfort naszym gościom podczas pobytu.

Domy modułowe, które doskonale sprawdzą się w działalności turystycznej buduje Widokowy.pl. Wykonawca posiada duże doświadczenie w projektowaniu budynków użyteczności publicznej i obsłudze obiektów noclegowych. Stworzony przez firmę koncept, koncentruje się na tym, co stanowi naturalne otoczenie budynku i podkreśla atrakcyjność danego miejsca. Jeśli więc dysponujesz działką usytuowaną w lesie lub nad wodą, warto zainteresować się takimi projektami. 

Zobacz też

Popularne