Dbaj o środowisko, czyli jak być eko obiektem noclegowym?

Z dnia na dzień rośnie świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie istnieją dla naszej planety w wyniku długoletniej działalności człowieka. Teraz nie chodzi już tylko o segregowanie śmieci, ale także o korzystanie z usług czy produktów, które mają jak najmniejszy negatywny wpływ na środowiskow tym również noclegów. Sprawdź jak być eko obiektem noclegowym!

Wydaje się, że aby być eko to potrzebne są w obiekcie noclegowym diametralne zmiany. Otóż nie, wcale nie musi to tak wyglądać. Nawet jeżeli niektóre z tych zmian mogą wymagać np. większych wkładów finansowych, to przecież nie musisz wdrażać wszystkiego od razu. Każda mała zmiana ma tutaj duże znaczenie. Być może pomoże Ci artykuł z Pomysłami na promocję noclegu

Segreguj śmieci

Choć staje się to już obecnie obowiązującym standardem, to zapewne istnieje wiele obiektów noclegowych, które nie segregują śmieci. Jeżeli do nich należysz – koniecznie zacznij działać. Niech to będzie Twój pierwszy krok w drodze do bycia eko!

A po co ta chemia?

Posiadając obiekt noclegowy, sprzątanie jest na porządku dziennym, a zazwyczaj odbywa się ono nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Czy wiesz, jaki mają wpływ nie tylko na nasze środowisko, ale również na ludzki organizm środki do sprzątania? Trudno biodegradowalne chemikalia przedostają się do ekosystemu, powodując wymieranie organizmów żywych. Czy nie zdarzyło Ci się również czuć wpływu tych środków na Twoją skórę lub oddychanie? Dlatego znacznie lepiej będzie zastąpić je produktami bio. Pamiętaj, by wybierać je mądrze, ponieważ z racji tego, że używanie nazewnictwa “eko czy bio” nie jest w Polsce regulowane prawnie, producenci używają ich jako świetny chwyt marketingowy. 

Ograniczaj plastik

Jak? Wcale nie jest to trudne. Na początku może być to nawet zastąpienie zwykłych, plastikowych worków na śmieci workami biodegradowalnymi. Podobna zasada tyczy się np. mydła pozostawionego dla gości – wybierz w kostce, a nie w płynie. A jeśli już wybierasz mydło w płynie, kup pojemnik do ciągłego użytku, zamiast każdorazowo kupować go w nowym, plastikowym opakowaniu. Nie kupuj dla swoich gości wody w plastikowych butelkach. Tutaj zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakupienie specjalnych filtrów do tzw. kranówki. Po prostu, jeżeli masz zastosować coś z plastiku, popatrz czy nie ma alternatywy przyjaznej dla środowiska. Jeżeli tak, zastąp to!

Oszczędzaj energię i wodę

Oczywiście możemy wspomnieć tu o panelach słonecznych, ale nie zawsze jest taka opcja, by je założyć (np. gdy posiadasz apartament). Jeżeli jednak ją masz, warto to przemyśleć. Nie jest to tania inwestycja, jednak na pewno zwróci Ci się w postaci mniejszych rachunków oraz najważniejsze – zdrowia dla naszej planety. Mniejszy krok to zadbanie o to, aby wszystkie sprzęty w Twoim obiekcie były energooszczędne. Taka sama zasada tyczy się również oświetlenia. Nie kupuj zwykłych żarówek, ale również te energooszczędne. Nie należy pamiętać tylko o tym, aby oszczędzać energię, ale również wodę. Dobrą taktyką będzie zainstalowanie oszczędnych baterii, np. z eko-przyciskiem, perlatorem lub też sterowanych fotokomórką. Pozwoli Ci to oszczędzać wodę, a Twoi goście nie odczują różnicy w komforcie higieny. 

Wymiana piecy

Ta kwestia nie tyczy się to wszystkich obiektów noclegowych, podobnie jak wspomniane już wcześniej panele słoneczne. Jednak zapewne wiele gospodarzy ogrzewa swoje obiekty noclegowe  za pomocą pieca. Warto zadbać więc o to, aby piec był jak najbardziej nieszkodliwy dla środowiska, czyli ilość emitowanego CO2 była możliwie mała. Największą emisją cechują się piece węglowe – jeśli właśnie taki posiadasz to szczególnie wtedy należy przemyśleć wymianę. Najmniej CO2 emitują natomiast kotły na pellet i zgazowujące drewno. Te szczególnie polecamy, jeśli chcesz chronić naszą planetę. 

Nie wyrzucaj, modernizuj

Myślisz nad remontem obiektu noclegowego lub chcesz, aby nabrał niepowtarzalnego charakteru? Wyróżnij się, a w dodatku bądź eko. Zamiast kupować nowe meble czy dodatki, skup się na tym, co już masz. W internecie znajdziesz wiele poradników o tym, jak nadać meblom drugie życie, zamiast wyrzucać je na śmietnik. Pomyśl, jeśli przerobisz je w swój sposób, staną się wyjątkowe i być może jedyne takie na świecie. Na wyjątkowości zyska cały Twój obiekt. Ludzie coraz częściej szukają miejsc innych, niekonwencjonalnych. Kto wie, być może odkryjesz swój nowy talent?

Wyżywienie dla gości

Oferujesz swoim gościom także wyżywienie? Wykorzystaj to! Masz możliwość hodowania własnych owoców i warzyw? To, czemu by nie spróbować, wtedy na pewno będzie ekologicznie, zdrowo i pysznie. Dowiedz się także o lokalnych producentach, tak aby serwować swoim gościom świeże i sprawdzonej jakości produkty. Z pewnością zostanie to docenione.

jak być eko obiektem noclegowym

My również staramy się być eko. W końcu jesteśmy zieloni, więc nie może być inaczej! Segregujemy śmieci, pijemy filtrowaną wodę z kranu, nie używamy plastikowych sztućców czy kubków. Dla naszych klientó wystawiamy e-faktury, dzięki czemu oszczędzamy papier oraz nie emitujemy CO2, które powstałoby podczas standardowej wysyłki. A już niedługo wspólnie z Wami będziemy dbali o to, by rezerwacja noclegu na Noclegowo przyczyniła się dla dobra planety. Nie bądźmy obojętni i starajmy się, robić co możemy, by ratować Ziemię dla przyszłych pokoleń, nawet takimi drobnymi zmianami. 

Zobacz też

Popularne