Dolnośląska Jerozolima
Dolnośląska Jerozolima
Dolnośląska Jerozolima
Dolnośląska Jerozolima

Dolnośląska Jerozolima

To słynny cel pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. Wszystko zaczęło się od przekazów z XII wieku, jakoby niewidomy Jan z Ratna miał w tym miejscu odzyskać wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej. We wnętrzu świątyni znajduje wiele skarbów m.in. wykonana z drewna lipowego rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin, symboliczne schody, a po za główną bazyliką znajduje się zespół kalwarii, liczne kaplice (ponad 100) na górze Tabor i górze Kalwaria.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: maj 2008

    unikatowy obiekt, wart zwiedzenia

    27.09.2011
  • 3
    Pobyt: styczeń 2006

    Widziałem dość dawno

    30.08.2011
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: luty 2010

    Bardzo inspirujący obiekt, ale potrzeba sporo datków, bo na dzień dzisiejszy w środku, w bocznych nawach (o ile to mogę tak nazwać) widać sporo pęknięć. Zimowe podejście po schodach pod górę, możliwe jest tylko wytyczonymi bocznymi korytarzami, bo śniegu sporo. Polecam znajdującą się niedaleko ruchomą szopkę. Moje wyobrażenie na temat ruchomej szopki musiałem po jej zwiedzeniu mocno zmodyfikować. Gorąco polecam.

    23.03.2010
  • Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne zwane Dolnośląską Jerozolimą, czyli bazylika, Kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka, stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1715-1720. Konsekracja kościoła nastąpiła w roku 1720, w 1721 wykonano we wnętrzu ławki, w 1724 ukończono budowę schodów przed fasadą, a w 1725 rzeźbiarz Karol Sebastian Flaker wykonał ołtarz główny i ambonę. Duże zainteresowanie zwiedzających budzi ruchoma szopka. Mieści się ona w budynku u podnóża Kalwarii. Tradycje budowy ruchomych szopek w Wambierzycach sięgają XVIII wieku. Obecna szopka powstała w drugiej połowie XIX wieku, a jej twórcą jest Longinus Wittig

    admin • 22.12.2007

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 3 opinii