Jaszczurówka
Jaszczurówka
Jaszczurówka

Jaszczurówka

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa Jaszczurówka w Zakopanem

W Zakopanem znajdziemy wiele turystycznych atrakcji, które koniecznie musimy zobaczyć podczas letniego lub zimowego wypoczynku w tym mieście. Jednym z nich z pewnością jest Kaplica Jaszczurówka, położona na arcyciekawym małopolskim szlaku architektury drewnianej, unikalny zabytek, chętnie odwiedzany przez gości z całego kraju. Warto zaplanować jej zwiedzanie, tak samo, jak innych atrakcji w różnych częściach Zakopanego, oraz Giewontu, całego Tatrzańskiego Parku Narodowego, Kasprowego Wierchu czy Czarnego Stawu pod Rysami.

Gdzie znajduje się Kaplica na Jaszczurówce?

Nazwa Jaszczurówka nie dotyczy samej Kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, oznacza część Zakopanego położoną przy drodze Oswalda Balzera, którą można dojść między innymi do Łysej Polany i Morskiego Oka. Historia rozwoju Jaszczurówki sięga XIX wieku, kiedy odkryto tu źródła termalne, a samego odkrycia wód termalnych dokonał znany polski geolog Ludwik Zejszner.

Nazwa tej części Zakopanego wzięła się od występujących w tym rejonie jaszczurek z gatunku salamandra plamista, dlatego powstał tu Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Jest to jednocześnie jedno z miejsc w Tatrach, gdzie zobaczymy cieplice, czyli wspomniane naturalne gorące źródła, z których 1893 roku korzystał między innymi Henryk Sienkiewicz. Jaszczurówka to część Zakopanego, więc bez problemu dostaniemy się tu samochodem oraz komunikacją miejską, prowadzi do niej także oznakowany zielony szlak turystyczny, prowadzący między innymi do Doliny Olczyskiej i na Olczyską Polanę.

Jaka jest historia cieplicy, czyli źródeł termalnych w Jaszczurówce?

Wiemy już, kto dokonał odkrycia cieplic w Jaszczurówce, a w drugiej połowie XIX wieku zainteresował się nimi znany krakowski chemik Adolf Aleksandrowicz, który przeprowadził analizę chemiczną wód termalnych na zlecenie krakowskiej Komisji Balneologicznej i potwierdził jej właściwości lecznicze. Powstała więc tu niecka kąpielowa oraz pierwszy basen dla kuracjuszy, który wybudował w latach 1861-1862 właściciel terenu, hrabia Adam Uznański.

Z racji olbrzymiego zainteresowania, zbudowano w Jaszczurówce kolejne trzy niecki kąpielowe oraz pływalnię, zdecydowano się też na budowę zakładu zdrojowo-kąpielowego, a uzdrowisko świetnie prosperowało aż do wybuchu II wojny światowej. Niestety, w 1957 r przeprowadzono w tym miejscu działania wiertnicze, które doprowadziły do połączenia źródeł termalnych z wodami Olczyskiego Potoku i temperatura wody znacznie spadła i uzdrowisko nie odzyskało już dawnej świetności.

Co zobaczymy w Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem?

Najważniejszą atrakcją turystyczną na Jaszczurówce jest obecnie zabytkowa drewniana Kaplica, której budowa rozpoczęła się w 1904 roku według projektu Stanisława Witkiewicza. Opiekę nad nią sprawują księża marianie z Toporowej Cyrhli i warto ją zwiedzić, aby zobaczyć doskonale zachowane wyposażenie wnętrza.

Kaplicę zbudowano z drewnianych bali, w stylu zakopiańskim, osadzono ją na solidnej, podniesionej, kamiennej podmurówce. We wnętrzu znajduje się przepiękny ołtarz główny przypominający góralską chatę oraz dwa ołtarze boczne, które w 1954 roku wykonał miejscowy ludowy artysta, Józef Janos. Na uwagę zasługują także witraże autorstwa Stanisława Witkiewicza, przedstawiające między innymi Matkę Boską Ostrobramską.

W Zakopanem i okolicach warto także zobaczyć inne zabytki architektoniczne, w tym sakralne, Kościół na Harendzie i Kościół Św. Rodziny. Musimy także zwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego, filię Muzeum Tatrzańskiego, czy Muzeum Jana Kasprowicza i Muzeum Karola Szymanowskiego. Warto także wcześniej zadbać o noclegi w Zakopanem, a dostępne są pokoje w kwaterach prywatnych, hotele i pensjonaty w centrum Zakopanego oraz komfortowe domki i apartamenty w Zakopanem.

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: maj 2011

    Bardzo ładna kaplica położona w ciekawym miejscu. Warto zobaczyć.

    31.03.2014
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2013

    Niemal stuletnia kaplica zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez samego Stanisława Witkiewicza. Swoją nazwę zawdzięcza występowaniu w okolicy salamander, które górale n azywają "jaszczurami". Warto wejść do środka. Piękne, rzeźbione, drewniane elementy pozwolą poczuć prawdziwą (nieskomercjalizowaną) zakopiańską atmosferę i przenieść się 100 lat wstecz.

    23.08.2013

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii