Ruiny zamku
Ruiny zamku
Ruiny zamku

Ruiny zamku

Murowany, gotycki zamek bodzentyński zbudował w II połowie XIV wieku (przed rokiem1380) następca Bodzanty na krakowskim stolcu biskupim, Florian z Mokrska. Zamek, którego umocnienia połączone były z fortyfikacjami miejskimi, stanowił przez kilka stuleci ulubione miejsce pobytu biskupów. W roku 1410 gościł w nim także Władysław Jagiełło, przyjmując tu posłów pomorskich.

Opinie

  • 1
    Pobyt: lipiec 2013

    Słabiutko. Nie warto. Nic specjalnego. Ze trzy gołe mury. Miejsce spotkań pobliskiej młodzieży. Wszystko porośnięte trawą. Moim zdaniem szkoda czasu.

    22.08.2013
  • 3
    Pobyt: sierpień 2010

    Zahaczyliśmy tam po drodze. Zamek sam w sobie jest mały ,wystarczy 5 minut żeby go obejść z każdej strony. Moją uwagę bardziej zwrócił plac zabaw dla dzieci, który znajd uje się obok zamku i tam spędziliśmy dłużej czasu.

    07.08.2010
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: lipiec 2009

    Zwiedzając to miejsce trafiłem akurat na rozbiórkę sceny po jakiejś imprezie, która się odbyła na tle ruin, więc musiałem przeciskać się przez różnego rodzaju "olinowanie ". Same ruiny wyglądają bardzo ciekawie w blasku słońca. Wszystko można obejrzeć jedynie z poziomu ziemi, na żadne piętra schodów nie ma, chyba że ktoś lubi wspinać się po ścianach.

    26.03.2010
  • Ruiny bodzentyńskiego zamku położone są na stromym brzegu rzeki Psarki. Od początku swoich dziejów zamek był często rozbudowywany przez kolejnych właścicieli - biskupów k rakowskich, do dziś jednak widoczne są jeszcze mury pierwotnej budowli średniowiecznej. Kiedyś zamek był wielką rezydencją na którą składał się też ogród włoski rozciągający się do terenu pobliskiego kościoła, zwierzyniec oraz kilkanaście budynków gospodarczych na przedzamczu w tym: piekarnia, rzeźnia, stodoły, wozownia, magazyny a także drewniany dwór, zamieszkiwany przez właścicieli podczas licznych przebudów i remontów zamku. W czasach największej świetności sam zamek składał się z trzech skrzydeł z dziedzińcem w środku, posiadał też jedną narożną wieżę wykorzystywaną jako więzienie. Całość była otoczona murem. Obecnie zachowały się wysokie ściany z otworami okiennym, (niektóre z obramowaniami na których widać herby Ślepowron i Nałęcz) oraz XVII-wieczny portal wykonany z czerwonego piaskowca. Przed portalem leża szczątki kamiennego mostu. W dole rzeka Psarka tworzy kilka niewielkich rozlewisk zwanych sadzawkami, prowadzi tam ścieżka oraz drewniane mostki, co również warto zobaczyć.

    26.03.2010

Lokalizacja

3
na podstawie 3 opinii