Zabytkowy kościół na Harendzie
Zabytkowy kościół na Harendzie

Zabytkowy kościół na Harendzie

Drewniany Kościół pw Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie Zakopane

Zakopane to miasto w województwie małopolskim i "stolica polskich Tatr", które słynie z wielu zabytków sakralnych, jakie koniecznie trzeba zobaczyć. Warto poświęcić trochę czasu na ich zwiedzenie, można dzięki temu zapoznać się z fascynującą historią zakopiańskich kościołów, a jednym z najsłynniejszych jest z pewnością Kościół Św. Jana na Harendzie, który uznawany jest za najstarszy kościół drewniany na skalnym Podhalu i jeden z najstarszych tego typu w Polsce.

Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie tego i innych kościołów, takich jak np. Kościół Św. Rodziny w Zakopanem, warto wcześniej wyszukać i zarezerwować noclegi, prywatne kwatery i pokoje gościnne w różnych częściach miasta, tanie noclegi na każdą kieszeń. Można także znaleźć bardziej komfortowe apartamenty, nawet w centrum Zakopanego, pokoje w hotelach i pensjonatach, a na miłośników spokojnego wypoczynku czekają domki pod miastem.

Jaka jest historia Kościoła Św. Jana na Harendzie w Zakopanem?

Kościół pod wezwaniem Świętego Jana nie zawsze stał w miejscu, gdzie możemy go zwiedzać obecnie. Początkowo kościół stał w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej i był kościołem parafialnym aż do 1922 roku. Potem zaczął niestety popadać w ruinę, aż w 1947 roku postanowiono go rozebrać na części, przewieźć do Zakopanego, pod Giewont i zmontować od nowa na posesji podarowanej przez żonę Jana Kasprowicza.

Przenoszenie i składanie trwało aż do 1948 roku, odbywało się pod kierownictwem zięcia Jana Kasprowicza, dzięki dokładnemu przeprowadzeniu prac udało się zachować wiernie jego pierwotną bryłę, łącznie z dzwonnicą z 1840 roku i dachem pokrytym drewnianym gontem. Przez pierwsze dwa lata był częścią parafii Św. Rodziny w Zakopanem i nie miał nawet swojego patrona, lecz ponowne poświęcenie świątyni miało miejsce 6 sierpnia 1950 roku. Do dziś stoi przy ulicy Harenda 14a i stanowi centrum parafii Harenda, ustanowionej w 1982 roku.

Co kryje zabytkowe wnętrze Kościoła na Harendzie?

Wnętrze kościoła to prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników dawnej, tradycyjnej sztuki sakralnej. Pierwsze, co zauważamy po wejściu, to barokowy ołtarz główny z obrazem Świętego Jana, patrona kościoła, namalowanym przez Jarockiego. Na szczególną uwagę zasługuje także prezbiterium, na którym znajduje się polichromia, ją także odnowił malarz Władysław Jarocki i jest ona późnobarokowa, tak, jak pozostałe wyposażenie świątyni.

Kiedy spojrzymy w górę, to zauważymy, że na stropie prezbiterium znajduje się koronacja Matki Boskiej, musimy obejrzeć także inne cenne obrazy olejne w ołtarzach bocznych, spośród których wyróżnia się "Madonna Heredziańska" i "Narodzenie", które też odnowił Jarocki. Na koniec musimy spojrzeć na chór, a jego ozdobę stanowi Św. Cecylia z muzykującymi aniołkami. Na zewnątrz stoi kilka niewielkich kapliczek, w tym ta, poświęcona Maksymilianowi Kolbe i nowa dzwonnica wykonana w 1983 roku, na której zawieszono trzy dzwony, w tym jeden w celu upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II.

Opinie

  • Kościół pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty, zbudowany w XVII wieku, potocznie nazywany jest kościółkiem na Harendzie. Początkowo usytuowany był w Zakrzowie, sk ąd został przeniesiony do Zakopanego w 1947 roku. Posiada on charakterystyczną cebulastą kopułę, a we wnętrzu znajduje się obraz Chrystusa Króla malowany na desce i drewniane figurki apostołów.

    23.04.2009

Lokalizacja

To miejsce nie posiada jeszcze oceny. Dodaj pierwszą.