Kościół Świętej Rodziny
Kościół Świętej Rodziny
Kościół Świętej Rodziny
Kościół Świętej Rodziny
Kościół Świętej Rodziny
Kościół Świętej Rodziny

Kościół Świętej Rodziny

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem

Będąc w Zakopanem, warto zainteresować się licznymi zabytkami sakralnymi, kościołami stojącymi w tym mieście, kryjącymi w swoich wnętrzach wiele interesujących i unikalnych dzieł sztuki. Niektóre z nich stoją w samym centrum Zakopanego, a przy ulicy Krupówki 1a musimy koniecznie zwiedzić Kościół Parafialny pod Wezwaniem Świętej Rodziny, który od 2016 roku jest Sanktuarium Najświętszej Rodziny. 7 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II i spotkał się z grupą mieszkańców Podhala, przede wszystkim z dziećmi.

Kiedy powstała parafia i zbudowano Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem?

Budowę świątyni zaczął w 1877 roku pierwszy proboszcz Zakopanego ksiądz Józef Stolarczyk przy finansowym wsparciu hrabiego Władysława Zamoyskiego, właściciela dóbr zakopiańskich i wielkiego miłośnika Podhala. Projekt kościoła, dzięki ofiarności parafian, sporządził architekt Józef Pius Dziekoński, a jego bryłę w stylu neoromańskim postawiono ją z użyciem wytrzymałego, twardego górskiego kamienia.

Budowa niestety się przeciągała, najpierw w 1880 wzniesiono fundamenty, prace zakończono w 1896 roku, a Kościół Świętej Rodziny został konsekrowany 16 września 1899 roku przez ówczesnego biskupa krakowskiego Jana Duklana Puzynę. Jest to obecnie najstarsza murowana świątynia w Zakopanem, do dziś zachwycająca swoim wnętrzem.

Co warto zobaczyć w Kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem?

Kościół zachwyca nie tylko z zewnątrz, swoja neoromańską bryłą, do której prowadzą szerokie kamienne schody, z nawami i prezbiterium o konstrukcji krzyżowej, z węższym prezbiterium zamkniętym półkoliście, oraz z dużą czworoboczną wieżą i dwoma wieżyczkami schodowymi. Koniecznie należy wejść do środka, aby zobaczyć bogate wyposażenie wnętrza, utrzymanego w kolorystyce ciemnozielonej i niebieskiej, w którym możemy podziwiać m.in polichromię na ścianach prezbiterium wykonaną przez Jana Kotarbińskiego, przedstawiającą góralską interpretację Ośmiu Błogosławieństw. Polichromię na sklepieniu stworzył uczeń sławnego Jana Matejki, Piotr Niziński.

Szczególny zachwyt wzbudza ołtarz świątyni oraz witraże zaprojektowane przez samego Stanisława Witkiewicza, który namalował też obraz przedstawiający Jana Chrzciciela na tle Czarnego Stawu Gąsienicowego. Ołtarz główny powstał w 1903 roku w warsztacie krakowskiego artysty Kazimierza Wakulskiego, jest to tryptyk mający w centrum rzeźby Świętej Rodziny, ten sam artysta wykonał też ambonę i chrzcielnicę.

Z kolei w nawie bocznej umieszczono dwie kaplice, Matki Boskiej Różańcowej oraz Najświętszego Serca Jezusowego, podziw wzbudzają również zdobione konfesjonały, rzeźbione ławy oraz piec kaflowy. Na placu przed kościołem stoi drewniany krzyż z koroną cierniową, ustawiono go w 1861 roku, a obok znajduje się Kamienna grota Matki Boskiej z Lourdes.

Co jeszcze warto zobaczyć w Zakopanem?

Oczywiście warto zobaczyć także inne atrakcje Zakopanego, przede wszystkim Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Koniecznie trzeba się też wybrać na wycieczkę na Giewont, Kasprowy Wierch, Gubałówkę oraz nad Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami.

Powinniśmy jednak wcześniej zadbać o nocleg w Zakopanem, wybierając spośród kwater prywatnych, pokoi w hotelach i pensjonatach, czy domków letniskowych w spokojnej okolicy. Znajdziemy także noclegi w centrum Zakopanego, w tym luksusowe apartamenty, bez trudu wyszukamy też popularne noclegi z wyżywieniem.

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: lipiec 2013

    Miałam okazję uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej w tym kościele. Bardzo ładne wnętrze.

    31.03.2014
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2013

    Kościół w środku robi wrażenie. Jego wnętrze jest niezwykle barwne!

    28.08.2013
  • Kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem wzniesiony został u schyłku XIX wieku z inicjatywy ks. Józefa Stolarczyka. Zbudowany został w stylu neoromańskim z twardego kamie nia górskiego. We wnętrzu widoczne są wpływu stylu zakopiańskiego oraz tkzw. sposobu zakopiańskiego. Konskerowanie świątyni miało miejsce w 1899 r. i dokonał go biskup krakowski Jan Puzyna. Ołtarz główny jest dziełem Kazimierza Wakulskiego, polichromia zaś Janusza Kotarbińskiego. Do kościoła przylega kaplica św. Jana Chrzciciela wykonana w stylu zakopańskim.

    07.08.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 3 opinii