Teatr im. Stanisława Witkiewicza

Teatr im. Stanisława Witkiewicza

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Zakopane to miasto pełne nie tylko miejsc noclegowych dla turystów, ale i licznych atrakcji mających umilić im letni lub zimowy wypoczynek. Można między innymi pospacerować słynnym deptakiem Krupówki, skorzystać z bogatej bazy gastronomicznej, czekają również rozmaite rozrywki kulturalne. Zwiedzimy liczne muzea, takie jak Muzeum Stylu Zakopiańskiego, czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego, warto także odwiedzić popularny w całym województwie małopolskim Teatr im. Stanisława Witkiewicza, potocznie nazywany w Zakopanem Teatrem Witkacego.

Kim był Stanisław Ignacy Witkiewicz?

Zanim udamy się do teatru, aby obejrzeć jeden z wystawianych tam spektakli, warto wcześniej nieco więcej dowiedzieć się o jego patronie, czyli samym Stanisławie Witkiewiczu, a wybór patrona nie był przypadkowy. Witkacy, bo tak go nazywano, urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie, lecz jako człowiek związany z Zakopanem, większość swojego życia spędził właśnie w tym mieście, będąc jego gorącym miłośnikiem.

Zamiłowanie zarówno do sztuki, jak i do nauk ścisłych, rozbudził w nim ojciec i późniejsze studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do dziś pozostał nam wyjątkowo bogaty dorobek Witkiewicza, obrazy, przykłady architektury według jego projektów oraz liczne sztuki teatralne wystawiane między innymi w teatrze jego imienia.

Gdzie znajduje się Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem?

Teatr im Stanisława Witkiewicza w Zakopanem powstał dokładnie w setną rocznicę urodzin artysty, 24 lutego 1985 roku. Założyła go grupa kolegów i jednocześnie absolwentów wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, podejmująca wspólne decyzje artystyczne co do wystawianych przedstawień. Należy także nadmienić, że jest to wyłącznie teatr zawodowy, profesjonalny i artystyczny, a jego dyrektorem artystycznym jest Andrzej Strug.

Główna siedziba tego zakopiańskiego teatru mieści się w zabytkowym budynku dawnego sanatorium, Zakładu Wodolecznictwa dr. Andrzeja Chramca, a obecnie Hotelu Chałubiński przy ulicy Chramcówki 15, 34-500 Zakopane. To, co wyróżnia Teatr Witkacego, to wystawianie sztuk także w innych miejscach w Zakopanem, m.in w filii Muzeum Tatrzańskiego, w Dworze Tetmajerów w Łopusznej, Muzeum Jana Kasprowicza, w Willi Carlton i Cafe Tygodnik Podhalański oraz w nietypowych miejscach, np. w Schronisku nad Morskim Okiem.

Jaki jest repertuar zakopiańskiego Teatru Witkacego?

Na patrona instytucji w pełni uzasadnienie wybrano tego wielkiego miłośnika teatru, zwolennika tzw. czystej formy, która, choć pojmowana niestereotypowo, jest widoczna do dziś w repertuarze teatru jego imienia. Mile oczekiwani i serdecznie witani goście mogą uczestniczyć w spotkaniu aktora z widzem, a taki bliski kontakt z publicznością, forma dialogu z widzami, korzystnie wpływa na przebieg całego przedstawienia.

W czasie sezonu letniego i zimowego w teatrze wystawiane są sztuki nie tylko Witkiewicza i Eljasza, takie jak "Metafizyka dwugłowego cielęcia", "Na przełęczy", ale i inne, między innymi "Labirynt" Schulza, czy "Rzeźnia" Sławomira Mrożka, "Wiśniowy sad" Czechowa, albo "Chimeryczny Lokator" Rolanda Topora, wstawiane są także inscenizacje sztuk Alberta Camus.

Cyklicznie organizowane są także Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne "Pępek świata" i prezentowane są rozmaite recitale, koncerty i festiwale, a teatr brał udział w wielu prestiżowych festiwalach, zdobywając na nich liczne nagrody i wyróżnienia. W siedzibie Teatru organizowane są także liczne wystawy plastyczne, na miejscu działa galeria, a wystawiająca pracę znanych i zaprzyjaźnionych artystów.

Jakie noclegi oferuje Zakopane i region tatrzański?

Zanim jednak wybierzemy się do Teatru Witkacego, powinniśmy wcześniej zadbać o nocleg w Zakopanem. Dzięki temu można zaoszczędzić kosztów pobytu, wynajmując pokoje w kwaterach prywatnych, hotelach lub pensjonatach, nie tylko noclegi w centrum Zakopanego, ale i w jego okolicach. Warto się również zainteresować wynajmem apartamentów w Zakopanem, dostępne są też noclegi z wyżywieniem i domki letniskowe w różnych częściach powiatu zakopiańskiego.

Opinie

  • Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem założony został przez grupę absolwentów PWST z Krakowa i rozpoczął działalność w 1985 roku. Pierwszą wystawioną sztu ką była "Autoparodia" według tekstów Stanisława Witkiewicza, wyreżyserowana przez Andrzeja Dziuka, długoletniego dyrektora teatru. Na scenie zobaczyć można Dorotę Ficoń, Krzysztofa Łakomika i Krzysztofa Najbora. W siedzibie teatru odbywają się także festiwale teatralne, wystawy i koncerty. Teatr mieści się przy ul. Chramcówki w Hotelu Chałubińskim.

    07.08.2008

Lokalizacja

To miejsce nie posiada jeszcze oceny. Dodaj pierwszą.