Pałac Biskupi
Pałac Biskupi
Pałac Biskupi
Pałac Biskupi

Pałac Biskupi

Pałac oparty na planie prostokąta ma w narożach wieże o sześciobocznym przekroju. Na froncie znajduje się trójarkadowa loggia. Biskup Zadzik zadbał o to by budynek przywo ływał na myśl spokojną rezydencję pańską, która tonie w ogrodach. Kanclerz zapisał swoje działania w kilku warstwach pałacu. W zdobieniach pojawia się wielokrotnie zasada troistości, którą należy interpretować jako związanie fundatora z ideą Trójcy Świętej. Bardzo często także występuje jego herb czyli Korab. Zadzik zamówił także obrazy prezentujące swoje dokonania: udział w wyprawie pod Moskwę, wystąpienie na sejmie warszawskim w 1638 r. domagał się on w swym wystąpieniu wygnania arian). Wystąpienie sejmowe znajduje się na wielkim plafonie w jednej z sal. Sal w pałacu planowano 16 dużych oraz 8 mniejszych. Znajdywały się także 2 apartamenty: biskupi i królewski (podobno nazwa wspomina wizytę króla Szwecji Karola XII w 1702 r.). W salach królewskich znajdują się malowidła o treści historycznej. W jednej z sal zwanej Salą Portretową znajduje się fryz przedstawiający poczet biskupów krakowskich. Po podniesieniu głowy ujrzeć można przepiękny modrzewiowy strop, malowany w sceny alegoryczne. W wielu pokojach znajdują się kominki, portale, belkowane sufity i plafony. Biskup Zadzik nie szczędził pieniędzy na wyposażenie, zadbał o wykorzystanie marmuru i złota. Za pałacem znajduje się ogród, a całość otoczono murami.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2008

    Ciekawa sala rycerska dla miłośników wszelkiego rodzaju zbroi. Ogród włoski robi wrażenie zarówno gdy się po nim spaceruje, jak również gdy patrzy się na niego z okien Pa łacu. Zdjęć - z tego co pamiętam - w środku robić nie wolno. Jeżeli zatem zwiedzacie okolicę, a trafi się jakiś deszczowy, pochmurny dzień... schronicie głowę i dowiecie się czegoś ciekawego

    23.03.2010
  • Pałac biskupi w Kielcach uchodzi za najlepiej zachowaną siedzibę magnacką z XVIIw. Jest to najcennniejszy zabytek Kielc. Budowę pałacu rozpoczęto w chwili, gdy biskup Zad zik, kanclerz wielki koronny, popadł w niełaskę króla Zygmunta III Wazy i był powoli odsuwany od wielkiej polityki. Budowla miała stać się pomnikiem licznych zasług biskupa, świadectwem jego wiary i zapewne także wielkich możliwości finansowych.

    admin • 25.11.2007

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii