Tężnie solne
Tężnie solne
Tężnie solne

Tężnie solne

To unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2007

    Świetny mikroklimat przy tężniach, szkoda tylko, że wejście jest płatne.

    31.05.2012
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2009

    Ogólnie miasto brudne, szczególnie okolice dworca. Tężnie robią wrażenie no i ten mikroklimat. Niestety ceny noclegów horror.

    28.04.2010
  • Jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk jest Ciechocinek. W 1806r. w pobliskim Słońsku odkryto duże zasoby solanki, zaś w 1823r. z inicjatywy Stanisława Staszica rozpoczęto budowę warzelni soli oraz dwóch pierwszych drewnianych tężni. W drugiej połowie XIXw. wykonano trzecią. Ciechocińskie tężnie to największe w Europie konstrukcje drewniane służące do odprowadzania wody z solanki. Tężnie przypominają kształtem podkowę, ich łączna długość wynosi ponad 1741m. wysokość sięga niemal 16m, zaś ciekawostką jest to, iż początkowo służyły tylko do zagęszczania solanki. Do celów leczniczych zaczęto ich używać znacznie później. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat.

    admin • 19.03.2008

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 2 opinii