3/5 based on 3 guest reviews
ALIK.
Teren Spiszu, okolice Niedzicy, Czorsztyna, Czerwonego Klasztoru, (na Słowacji), Przełom Białki, Czarna Góra, Dębno Podhalańskie, Łopuszna z Tetmajerówką, Kościołem ks. Tisznera to rzeczy, które należy chronić. To resztki przepięknej POLSKIEJ PRZYRODY!!!!!!! Są to miejsca godne polecenia KONESEROM, to teren wędrówek, pięknych widoków. Tylko, że trzeba umieć patrzeć słuchać i chcieć coś zobaczyć , usłyszeć!
W zeszłe wakacje zrobiłam sobie wycieczkę z moimi dziećmi z Białki do skałek na przełomie. Bardzo im się podobało ale miejsce jest trochę schowane, mało rozreklamowane i trudno tam trafić. Może to i dobrze, bo nie ma tak wiele ludzi - raczej zorganizowane grupy, wycieczki. Ciekawe są skałki wokół rzeki i duże wrażenie na mnie zrobił ogrom kamieni pokazujący jak bardzo potrafi się rozlać ta mała rzeka o bardzo rwącym potoku.
Daro
Przełom Białki -rezerwat przyrody obejmujący krótki przełom rzeki Białki na zachodnim krańcu Pienin Spiskich, pomiędzy skałkami Kramnicą na prawym brzegu i Obłazową na lewym. Mająca swoje źródła w Tatrach Białka stanowi prawy dopływ Dunajca. W swoim środkowym biegu tworzy przełom pomiędzy dwoma wapiennymi skałami Pienin Spiskich - Kramnicą i Obłazową, gdzie w 1959 roku utworzono rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”. W dni wolne od pracy rejon okolica ta jest odwiedzana przez tłumy „niedzielnych” turystów, licznie oblegających oba brzegi rzeki. Atrakcyjność rejonu podwyższa piękne otoczenie gór - od północy Gorce, a od południa Tatry, oraz bajecznie snujący się w tym miejscu nurt Białki, która zaprasza do kąpieli (w zimnej wodzie!). Zależnie od pory roku i natężenia opadów w górnej części rzeki koryto Białki stanowi badź rwacą rzekę, badź szeroki kobierzec gładkich kamieni, po którego powierzchni leniwie przemykają mniejsze lub większe strumyczki.