Giewont - Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont

Giewont

Giewont - słynny tatrzański szczyt zlokalizowany obok Zakopanego

Przyjeżdżając w polskie Tatry, decydując się na spędzenie urlopu w Zakopanem, chcemy nie tylko zobaczyć Krupówki, słynny deptak w centrum Zakopanego. Warto również wybrać się na pieszą wycieczkę, dojść dobrze oznakowaną trasą turystyczną nie tylko do Kasprowego Wierchu czy Morskiego Oka, obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest także Giewont, z charakterystycznym krzyżem na szczycie.

Gdzie leży Giewont?

Wejście na Giewont, szczyt położony w Tatrach Zachodnich, to marzenie wielu turystów odwiedzających Podhale i Zakopane, którzy jednak muszą pamiętać, że jest niezwykle niebezpieczny w czasie burzy, gdy w szczyt biją pioruny. Giewont obejmuje nie jeden, ale aż trzy sąsiadujące ze sobą szczyty, Wielki Giewont o wysokości 1894 m n.p.m, oraz nieco niższy Mały Giewont i Długi Giewont.

Ta majestatyczna góra górująca nad Zakopanem, jest zlokalizowana w wyjątkowo atrakcyjnej okolicy, pełnej pięknych widoków i należy do najbardziej popularnych gór w całej polskiej części Tatr. Z górą jest też związana legenda o śpiącym pod nią rycerzu, który obudzi się, kiedy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie.

W jaki sposób można dojść na szczyt Giewontu?

Należy od razu zaznaczyć, że wejście na Giewont nie jest proste, wymaga odpowiedniego przygotowania, Giewont jest bardzo niebezpieczny dla mniej doświadczonych turystów. Warto także pamiętać, że trasy prowadzące na szczyt leżą na terenach TPN, czyli Tatrzańskiego Parku Narodowego i należy przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących ochrony przyrody.

Jednakże trzeba zobaczyć to wyjątkowe miejsce, a trasa na szczyt prowadzi z Zakopanego kilkoma drogami, można na niego wejść np. żółtym szlakiem z Gronika do Kondrackiej Przełęczy i dalej niebieskim szlakiem prowadzącym obok schroniska PTTK na Hali Kondratowej.

Niektórzy wybierają także czerwony szlak biegnący z Doliny Strążyńskiej, znajdującej się tam polany, przez Przełęcz w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz i dalej wspomnianym niebieskim szlakiem. Piesza wycieczka pozwala odkryć prawdziwe piękno polskich gór, ze szczytu roztacza się widok na Tatry, który zapamiętamy na długo.

Jakie noclegi oferują nam Zakopane i powiat zakopiański?

Wycieczka na Giewont będzie możliwa, jeśli wcześniej zadbamy o nocleg w Zakopanem, który zdecydowanie warto zarezerwować jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego, skorzystać z ofert specjalnych. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko wybrać się w góry, ale i zobaczyć inne atrakcje miasta lub jego okolic, przeznaczone dla dzieci i dorosłych, takie jak m.in Gubałówka, wspomniane Krupówki, Dolina Kościeliska, czy Park Linowy w Chochołowie i Aqua Park Zakopane.

Komfortowy wypoczynek zapewnią nam między innymi pokoje gościnne w kwaterach prywatnych, domki letniskowe w Zakopanem, pokoje hotelowe i apartamenty, jakie oferuje np. Aparthotel Giewont położony niemal w samym centrum Zakopanego, czy chętnie odwiedzany Hotel Giewont stojący przy samych Krupówkach.

Można w nich liczyć na miłą obsługę, z okien i tarasów roztacza się widok na panoramę Tatr, pokoje są z pełnym wyposażeniem, w tym Wi-Fi, na gości czeka też strefa SPA, w tym sauna, na terenie obiektu jest strzeżony parking, a wyżywienie jest wliczone w cenę.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2019

    Fajna trasa, warto wyjść wcześnie rano aby uniknąć tłumów

    mm • 27.05.2020
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2012

    Widzę go z okna, najbliższe wejście do Parku Tatrzańskiego przez Dol.Strążyską - ok. 10min. Super wyprawa w letnie, suche dni. Polecam

    30.01.2015
  • 3
    Pobyt: sierpień 2013

    za dużo ludzi

    01.08.2014
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2013

    Byłem na Giewoncie w sierpniu przy pięknej pogodzie. Wielu odradzało mi wejście ten szczyt ze względu na tłumy jakie tam się przewijają i groźbę stania w długiej kolejce na szczyt. Wyszliśmy jednak wcześnie w góry i zdążyliśmy przed tłumami. :) Pierwszy kontakt z łańcuchami był dla mnie nieco krępujący, ale udało się wdrapać pod krzyż i następnym razem z pewnością będzie już mniej stresu na tym i każdym innym szlaku z łańcuchami.

    23.07.2014
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: maj 2006

    Warto się wybrać na ten szczyt poza sezonem. Mniej ludzi, lepiej się idzie. Polecam wszystkim długą wycieczkę Kuźnice-Kalatówki-Kondratowa-Giewont i zejście do Doliny Str ążyskiej. Po drodze nie tylko niesamowite widoki ale i np. przejście przez urwisko. A jak się komuś zdarzy zobaczyć burzę będąc na szczycie to gwarantuje, że wrażenia zostają na całe życie.

    25.05.2012
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: wrzesień 2008

    Polecam wspinanie się na szczyt po śniegu

    30.08.2011
  • 1
    Pobyt: sierpień 2009

    Koszmar. Zatłoczony giewont pełen rozwrzeszczanych turystów.

    07.07.2010
  • 5
    Wyjątkowy

    Przepiękne zdjęcia kocham góry.

    zofia • 20.10.2008
  • Giewont to tarzański masyw górski o długości 2,7 km, położony w Tatrzańskim Parku Narodowym, składający się z Wielkiego Giewontu (1895 m n.p.m.), Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) i Długiego Giewontu (1867 m n.p.m.). Pomiędzy nimi rozicąga się Giewoncka Przełęcz ze Żlebem Kirkora oraz Szczerba ze Żlebem Szczerby. Południowe zbocza Giewontu są dość łagodne, północne zaś strome i niedostępne. Na Wielkim Giewoncie znajduje się obiekt pielrzymek religijnych - 15-metrowy żelazny Krzyż. Masyw Giewontu zbudowany jest ze skał osadowych, głównie wapieni i dolomitów.Jedynie na przełęczy Kondrackiej znajdują się skały metamorficzne - gnejsy i łupki biotytowe.

    08.08.2008

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 9 opinii