Dolina Białego

Dolina Białego

Dolina Białego w Tatrach - malowniczy szlak z Zakopanego

Zakopane to idealne miejsce na wypoczynek w górach, zarówno latem, jak i zimą. Warto wybrać się tutaj z całą rodziną, aby móc wędrować oznaczonymi górskimi szlakami turystycznymi prowadzącymi przez najpiękniejsze tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Tatrach zachodnich znajdziemy wiele ciekawych miejsc, nie tylko Kasprowy Wierch, Giewont, Nosal czy Morskie Oko, trzeba wybrać się także na wycieczkę do malowniczej Doliny Białego, dostępnej nawet dla rodzin z małymi dziećmi.

Jakie noclegi zarezerwujemy w Zakopanem?

Zanim jednak ruszymy na ten chętnie odwiedzany szlak, powinniśmy wcześniej zapewnić sobie odpowiednie noclegi w Zakopanem, stanowiące komfortową bazę wypadową do zwiedzania atrakcji miasta i okolicy. Warto je znaleźć i zarezerwować jeszcze przed przyjazdem, a miasto Zakopane ma do zaoferowania między innymi tanie noclegi w kwaterach prywatnych, pokoje w pensjonatach i hotelach, czy luksusowe apartamenty, znajdą się także noclegi z wyżywieniem wliczonym w cenę pobytu. Dzięki temu zobaczymy również inne atrakcje w mieście lub blisko Zakopanego i na pewno nie będziemy się nudzić.

Gdzie znajduje się malownicza Dolina Białego w Tatrach?

Dolina Białego w pełni zasługuje na nazwę jednej z najpiękniejszych w całej polskiej części Tatr. Jest jednocześnie łatwo dostępna z centrum Zakopanego, nawet dla początkujących miłośników górskich wędrówek, podobnie jak Dolina Strążyska. Dolina Białego położona jest pomiędzy wysokimi górskimi grzbietami, ma długość 2,5 km i łączną powierzchnię sięgającą 300 hektarów. Jest to dolina typu reglowego, głęboki wąwóz, który znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jako ciekawostkę warto podać, że w latach 50 ubiegłego stulecia, po II wojnie światowej, Sowieci i ówczesne władze komunistyczne nakazały poszukiwanie w tym miejscu złóż uranu, o czym świadczą pozostałe sztolnie i w tym czasie dolina była zamknięta dla ruchu turystycznego, a w jeszcze dawniejszych czasach prowadzono tu wypas owiec.

Jak prowadzi szlak turystyczny do reglowej Doliny Białego?

Kiedy już mamy zabezpieczone noclegi, to możemy wyruszyć w drogę, a wycieczkę do Doliny Białego najlepiej rozpocząć na parkingu niedaleko ulicy Strążyskiej w Zakopanem, gdzie zostawimy auto. Najpierw musimy odnaleźć miejsce, gdzie szlak żółty łączy się się ze czarnym szlakiem prowadzącym na Ścieżkę nad Reglami i kupić bilet wstępu upoważniający do wejścia na teren TPN.

Droga do wejścia do Doliny Białego zajmie nam maksymalnie pół godziny, lecz można do niej dojść jeszcze prędzej. Do Doliny Białego z Zakopanego dojdziemy inną drogą, a kolejne wejście do Doliny Białego znajduje się pod Wielką Krokwią, w tym przypadku przejście trasy nie powinno zająć dłużej niż 20 minut. Samochód możemy z kolei zostawić na parkingu przy rondzie Jana Pawła II.

Co zobaczymy na trasie do Doliny Białego z Zakopanego w drodze nad wodospad?

Spacer dnem Doliny Białego, kiedy idziemy spod Wielkiej Krokwi, dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń, a Dolina Białego zachwyca rozmaitością form skalnych, w tym górującym nad doliną majestatycznym masywem Giewontu. Dnem płynie potok z licznymi kaskadami, progami i niewielkimi wodospadami oraz ławeczkami, na których możemy odpocząć. Szlak wiedzie bezpośrednio wzdłuż Białego Potoku, a ludzie do strumienia wrzucają monety, które mają im przynieść szczęście, aby mogli jeszcze raz wrócić w te piękne strony.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: styczeń 2011

    Dolina ma długość 2,5 km i powierzchnię 300 ha. Ograniczona jest: od zachodu grzbietem wyrastającym spod ściany Długiego Giewontu, w którym znajdują się Wyżnia Sucha P rzełęcz, Sucha Czubka, Niżnia Sucha Przełęcz, Suchy Wierch, Czerwona Przełęcz i Sarnia Skała; następnie północno-wschodnim grzbietem Sarniej Skały z wzniesieniami Zawieszki, Łomika i Kopy nad Białym, od południa i południowego wschodu częścią grani Długiego Giewontu, od Juhaskiej Kopy przez Wyżnie Wrótka i Turnię nad Białem po Wrótka, a następnie Kalacką Kopą, Białym Grzbietem, Wyżnią i Niżnią Przełęczą Białego, od wschodu Małą Krokwią, Siwarowym Siodłem, Krokwią i jej północno-zachodnim ramieniem. Wylot Doliny Białego znajduje się na wysokości około 910 m n.p.m. przy Drodze pod Reglami, blisko 0,5 km na zachód od Wielkiej Krokwi, na południowym skraju Lasu Białego. W swej górnej części Dolina Białego rozdzielona jest krótką grańką z Zameczkami i Igłą na dwa podobnej wielkości odgałęzienia – Dolinę Suchą na zachodzie i bezimienną dolinkę na wschodzie, która wyżej przekształca się w Żleb pod Wrótka. Do Doliny Suchej uchodzi Potargany Żleb i Skośny Żleb, do wschodniej gałęzi Żleb pod Patyki (z Niżniej Przełęczy Białego), a do głównej części Siwarowy Żleb (z Siwarowego Siodła) .

    09.07.2015

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii