Droga pod Reglami

Droga pod Reglami

Droga pod Reglami - popularny szlak i trasa spacerowa w Zakopanem

Zakopane słynie nie tylko z wielu interesujących zabytków architektonicznych, takich jak Willa Pod Jedlami, czy Kaplica Jaszczurówka oraz muzeów, na czele z Muzeum Tatrzańskim. Równie ciekawe są popularne trasy turystyczne, dobrze oznakowane szlaki prowadzące przez tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego, między innymi do Czarnego Stawu pod Rysami, na Kasprowy Wierch, nad Morskie Oko, Dolinę Olczyską czy na Giewont. Warto także wybrać się na wyjątkowo popularny szlak Tatr Zachodnich, jakim niewątpliwie jest Droga pod Reglami, rozpoczynająca się w samym Zakopanem z przepięknymi widokami na Gubałówkę.

Gdzie w Zakopanem zaczniemy wycieczkę Drogą pod Reglami?

Jeśli szukamy trasy, którą możemy przejść w krótkim czasie i nawet z dziećmi, powinniśmy wiedzieć, że Droga Pod Reglami to jeden z najłatwiejszych zakopiańskich szlaków. Nadaje się nawet na spacer z wózkiem wyposażonym w terenowe kółka, rozpoczyna się w Zakopanem przy kompleksie skoczni narciarskich, których ozdobą jest Wielka Krokiew imienia Bronisława Czecha, a kończy w Kirach przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Samochód zostawimy na parkingu przy rondzie Jana Pawła II, gdzie możemy dojechać również busem.

Drogą pod Reglami można także spacerować z psem, jest to też doskonała propozycja dla miłośników turystyki rowerowej i narciarskiej. Podczas spaceru Drogą pod Reglami będziemy mieli doskonały widok na pasmo Gubałówki i Wodospad Spadowiec, a sama droga łączy wyloty kilku tatrzańskich dolin, między innymi Doliny Białego, Doliny Kościeliskiej czy Doliny Strążyskiej.

Jak przebiega szlak Droga pod Reglami prowadzący dalej do Doliny Strążyskiej?

W przeciwieństwie do wielu innych tatrzańskich szlaków ten nie biegnie przez tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie musimy więc wcześniej wykupywać biletu wstępu, za wejście na szlak nie pobiera się żadnych opłat. Za początek trasy można uznać nawet słynny zakopiański deptak, czyli Krupówki, droga ciągnie się na długości około 12 km, biegnie u podnóża Tatr na średniej wysokości 900 m n.p.m.

Drogą pod Reglami biegnie czarny szlak turystyczny, częściowo przez tereny Centralnego Ośrodka Sportu i zakopiańskich skoczni narciarskich. Zaczynamy przy Alei Przewodników Tatrzańskich, potem skręcamy w lewo, idąc aż do skraju lasu, do którego dojdziemy, mijając wyciąg krzesełkowy. Ruszamy dalej, aż dojdziemy do wylotu Doliny Białego, a z racji, że szlak czarny biegnie skrajem lasu, nie będzie więc nam dokuczał ewentualny upał, mijamy też malownicze mostki nad górskimi potokami.

Warto również wiedzieć, że wędrujemy tzw. żelazną drogą, która kiedyś prowadziła z Kuźnic w stronę Doliny Kościeliskiej i dochodzimy do kolejnej doliny, nazywanej Ku Dziurze. Tutaj możemy spróbować owczego mleka i oscypków, a u wejścia do doliny stoi chałupa zbója Mateji. Po kilkunastu minutach docieramy do Doliny Strążyskiej, skąd możemy wrócić z powrotem do Zakopanego, albo iść dalej do wylotu kolejnej Doliny Małej Łąki.

Dlaczego warto wcześniej zadbać o nocleg w Zakopanem?

Przejście całej Drogi pod Reglami to wyprawa na cały dzień, dlatego warto wcześniej zabezpieczyć sobie i rodzinie odpowiedni nocleg w Zakopanem. Można wybierać spośród licznych ofert na każdą kieszeń, wynajmiemy między innymi pokoje w kwaterach prywatnych, czyli tanie noclegi, znajdziemy też pokoje w pensjonatach, apartamenty w luksusowych hotelach oraz szczególnie popularne noclegi z wyżywieniem w Zakopanem i okolicach miasta.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: styczeń 2011

    Droga pod Reglami przebiega w znacznym stopniu obrzeżami Zakopanego i Kościeliska, łącząc wyloty dolin tatrzańskich, m.in. Doliny Bystrej, Doliny Białego, Doliny Strążysk iej, Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej. Szlak przebiega u stóp wzniesień reglowych takich jak Krokiew, Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel, stąd pochodzi jego nazwa. Jej przedłużeniem jest zielony szlak łączący wyloty Dolin Kościeliskiej i Doliny Lejowej oraz Siwą Polanę w Dolinie Chochołowskiej.

    09.07.2015

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii