Park Etnograficzny
Park Etnograficzny
Park Etnograficzny
Park Etnograficzny

Park Etnograficzny

Pod względem ilości obiektów to największy skansen w Polsce, a niektórzy mówią nawet, że to najpiękniejsze muzeum na świeżym powietrzu w Europie! Skansen doskonale odzwierciedla dawną atmosferę Podkarpacia - jest malowniczo położony na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura Wschodnich Karpat Polskich. Zetkniecie się tutaj z rękodziełem i tradycjami Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian!

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: czerwiec 2008

    Rewelacja ... polecam!

    09.07.2012
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2006

    Można naprawdę zobaczyć i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu, pracy i mieszkaniu dawnych ludzi z różnych grup etnograficznych. Skansen warto zwiedzać z prz ewodnikiem.

    25.05.2012
  • Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia). Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza (m.in. warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp.). Na terenie Parku Etnograficznego urządzono wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat. Dopełnieniem działalności wystawienniczej są wystawy czasowe organizowane ze zbiorów własnych (na ekspozycjach i w magazynach znajduje się bowiem blisko 30.000 muzealiów skupiających zabytki z zakresu kultury ludowej, kultury mieszkańców podkarpackich miast i miasteczek, w tym bogate kolekcje ikon, oleodruków, judaików, zegarów, naczyń miedzianych, ceramiki, kilimów oraz innych przedmiotów z zakresu sztuki i rzemiosła artystycznego). Muzeum prowadzi znaczącą działalność wydawniczą - systematycznie ukazują się Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (rocznik o charakterze regionalnym poświęcony etnografii Podkarpacia) oraz czasopismo naukowe Acta Scansenologica(traktujące o problemach muzeów skansenowskich w Polsce i na świecie).

    Andrzej • 24.06.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii