Rezerwat Krzemionki
Rezerwat Krzemionki
Rezerwat Krzemionki
Rezerwat Krzemionki

Rezerwat Krzemionki

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2013

    Świetne miejsce. Duża frajda dla dzieci i dorosłych, szczególnie podziemna trasa starymi kopalniami. Wszystko ciekawie zrobione. Całkowicie odnowione. Duży, nowoczesny ko mpleks. Obowiązkowy punkt na mapie wycieczki. Nam się bardzo podobało, oczywiście najbardziej kopalnie. Dziecko bardzo zadowolone. Czas zwiedzania całości ok. 1h. W kopalniach krótko ok. 15 min. Bez problemu da radę przejść trasę z małym dzieckiem w nosidle mimo schodów. Temp. w kopalniach ok. 9st. więc należy zabrać okrycie wierzchnie. Uwaga też na komary! Zwiedza się z przewodnikiem. Na miejscu jest bar. Warto się zatrzymać przy parkingu przy zdjęciach ptaków, jak się podchodzi wydają dźwięki - ciekawa atrakcja.

    22.08.2013
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: czerwiec 2010

    Fajne miejsce! Unikalne kopalnie, warto przejść się po podziemnych korytarzach i sprawdzić jak kiedyś ludzie pracowali.... Ponoć w przyszłości mają otworzyć trasę ekstrem alną, gdzie warunki będą zbliżone do tych panujących w kopalni (tj. niski strop, itd.).

    11.05.2011
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2010

    Jaskinia świetnie ukazuje jak kiedyś ludzie szukali krzemienia i czołgali się w podziemiach aby go znaleźć. Można przejść się również po wiosce neolitycznej. Polecam to m iejsce

    07.08.2010
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2009

    Różne zwiedziłem już kopalnie, ale ta jest wyjątkowa, bo eksploatowana była tak dawno temu. Wioska neolityczna równie ciekawa, dla zorganizowanych grup. Dla dzieci prowad zone są swego rodzaju zajęcia, jak w zielonej szkole. Dookoła wioski w trawie mnóstwo grzybów znalazłem. Nie miałem koszyka, więc tylko zdjęcia im robiłem.

    29.03.2010
  • Kompleks prahistorycznych kopalń w Krzemionkach, koło Ostrowca Świętokrzyskiego (Góry Świętokrzyskie) należy do największych obiektów tego typu w Europie. Jego wyjątkowe znaczenie wynika z doskonale zachowanego krajobrazu "nakopalnianego" oraz architektury podziemi. Kopalnie te zostały odkryte w 1922 r. przez geologa Jana Samsonowicza i były badane przez wielu archeologów. Kopalnie pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 l. p.n.e.), jednakże większość szybów znajdujących się w Krzemionkach powstało w wyniku działalności górników w latach 2900-2500 p.n.e. Wytwarzane przez nich z krzemienia siekiery, cieszyły się dużą popularnością i rozprowadzano je w promieniu aż do 660 km od kopalń. Pole eksploatacyjne w Krzemionkach umiejscowione jest na obszarze wychodni wapienia jurajskiego, górnooksfordzkiego i obejmuje krawędź istniejącej tu synkliny. Ma ono ma kształt paraboli o dł. 4,5 km i szer. 20-200 m, to jest ok. 78,5 ha. Ilość kopalń oblicza się na ponad 4000, a ich głębokość wynosi od 2 do 9 m. Kopalnie w Krzemionkach są znakomitym prahistorycznym przykładem rozwoju myśli technicznej. Wspaniale zachowana architektura podziemi, budzi powszechny podziw i szacunek. Zarządzeniem Prezydenta RP L. Wałęsy z dn. 8 września 1994 r., Krzemionki zostały uznane za Pomnik Historii. W rok później teren ten uznano za rezerwat przyrody. Trwają przygotowania do wpisu Krzemionek na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Powstała w 1991 roku rekonstrukcja wioski neolitycznej jest kolejną atrakcją podczas zwiedzania Rezerwatu. Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Mimo, iż nie jest wiernym odwzorowaniem żadnego ze znanych stanowisk archeologicznych, oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.

    29.03.2010

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 4 opinii