Muzeum Karola Szymanowskiego
Muzeum Karola Szymanowskiego
Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma Zakopane

Pobyt w Zakopanem warto poświęcić nie tylko na wycieczki po górach czy jazdę na nartach, ale i na zwiedzanie miasta, które naprawdę ma sporo do zaoferowania turystom. Na pewno nie będą się tu nudzić nawet przy gorszej pogodzie, a w przerwie spaceru po Krupówkach, można zwiedzić wiele ciekawych muzeów mieszczących się przeważnie w zabytkowych budynkach w stylu zakopiańskim. Jednym z nich, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest mieszczące się w zakopiańskiej Willi Atma w Zakopanem, jedyne na świecie Muzeum Biograficzne Karola Szymanowskiego, żyjącego w latach 1882-1937.

Jaka jest historia zakopiańskiej Willi Atma?

Skoro w zakopiańskiej Willi Atma mieści się jedyne w skali kraju muzeum poświęcone temu słynnemu polskiemu kompozytorowi, to warto nieco więcej dowiedzieć się o tym zabytkowym, drewnianym budynku. Zbudowano go w 1893 roku, jako typową chatę w stylu podhalańskim i początkowo wynajmowano w niej pokoje letnikom. Karol Szymanowski, największy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor, od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem i pierwszy raz zamieszkał w Atmie w 1923 roku. Jeśli chodzi o nazwę Atma, to pochodzi ona z sanskrytu i oznacza po prostu "duszę".

Pod koniec życia osiadł tu na stałe, zamieszkując w willi przy ul Kasprusie 19, obecnej siedzibie muzeum poświęconego twórczości kompozytora. Ten piętrowy dom od razu wzbudzał zaufanie swoją solidną drewnianą konstrukcją zrębową osadzoną na kamiennej podmurówce, z charakterystyczną werandą od frontu. W latach 2007-2013 przeszedł generalny remont, przy zachowaniu unikalnego zakopiańskiego stylu wnętrz.

Kiedy powstało Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem?

Jako pierwszy chęć utworzenia Muzeum Szymanowskiego zgłosił już w 1937 roku kompozytor Michał Kondracki, także mający związek z Tatrami i Zakopanem. Niestety przed wybuchem II wojny światowej nie udało się tego zrobić, a po jej zakończeniu dalsze starania w tym kierunku podjęła siostrzenica Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska. Jednakże dopiero w 1967 roku apel w tej sprawie skutecznie ponowił krytyk muzyczny Zdzisław Sierpiński.

Na szczęście wszystko szło w dobrym kierunku i wkrótce potem znany pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff utworzył przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym Społeczny Komitet na rzecz utworzenia muzeum. Dzięki temu w 1974 roku dom przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie, a dwa lata później, 6 marca 1976 roku otwarto w nim ekspozycję poświęconą Karolowi Szymanowskiemu.

Co zobaczymy w Muzeum Karola Szymanowskiego i jakie są jego godziny otwarcia?

Kiedy w 1976 roku udostępniono willę publiczności, to najpierw na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, a większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty. Można poznać interesujące informacje o życiu Szymanowskiego, jego pracy, a z racji, że do wystawy wprowadzono multimedia, także posłuchać fragmentów jego najsłynniejszych utworów, obejrzeć prezentacje multimedialne, w tym również o historii Wilii Atma. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 17.

Oczywiście to nie jedyna atrakcja, jaką warto zobaczyć w Zakopanem, koniecznie trzeba odwiedzić liczne galerie sztuki, deptak Krupówki, Morskie Oko, Kasprowy Wierch i inne muzea, takie jak np. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im Stanisława Witkiewicza, czy Muzeum Tatrzańskie. Warto jednak wcześniej zadbać o odpowiedni nocleg w tym mieście, a dostępne są kwatery prywatne w Zakopanem, hotele i pensjonaty w Zakopanem, luksusowe apartamenty oraz domki do wynajęcia przez turystów.

Opinie

  • W Willi Atma organizowane są często koncerty na które warto się wybrać, oprócz oczywiście zwiedzania.

    30.01.2015
  • W Willi Atma organizowane są często koncerty na które warto się wybrać, oprócz oczywiście zwiedzania.

    30.01.2015
  • Muzeum Karola Szymanowskiego mieści się w willi "Atma", gdzie gromadzone są pamiątki po kompozytorze Karolu Szymanowskim. Willa została zbudowana u schyłku XIX wieku i mi ała służyć jako pensjonat. W latach 1930-1935 mieszkał w niej Karol Szymanowski, co sprawiło, że powstał pomysł stworzenia tam muzeum upamiętniającego twórczość tegoż kompozytora. Willa została wykupiona przez Jerzego Waldorffa i przekazana w 1974 willa Muzeum Narodowemu w Krakowie, które po przeprowadzeniu tam remontu udostępniło ją zwiedzającym. Gabinet kompozytora został odtworzony, a część pokojów zaaranżowana na pochodzące z okresu międzywojnnego. Na ekspozycję składają się przemioty Szymanowskiego, jego portrety (w tym dwa namalowane przez Witkacego) oraz tablice z informacjami biograficznymi. Muzeum Karola Szymanowskiego jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie i znajduje się w Zakopanem przy ulicy Kasprusie 19.

    08.08.2008

Lokalizacja

To miejsce nie posiada jeszcze oceny. Dodaj pierwszą.