Nosal
Nosal
Nosal
Nosal
Nosal

Nosal

Nosal – łatwy szlak i widokowy punkt na Tatry w Zakopanem

Wycieczki po oznakowanych górskich szlakach turystycznych to jeden z obowiązkowych punktów pobytu w Zakopanem, zdobywanie dostępnych tatrzańskich szczytów. Popularny jest nie tylko Kasprowy Wierch, Giewont czy Gubałówka, wymagające odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i trudne do wejścia dla młodszych wędrowców. Dla nich o wiele prostsza może okazać się wspinaczka zielonym szlakiem prowadzącym na Nosal, szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich.

Gdzie leży Nosal, popularny punkt widokowy i szczyt w Tatrach?

Popularny wśród taterników, miłośników górskich wędrówek Nosal to szczyt, z którego roztacza się panorama niemal na całe Tatry, w tym Buczynowe Turnie, Babią Górę, Kozi Wierch, Kościelec, Goryczkowe Czuby i oczywiście Zakopane. Szczyt Nosala mierzy 1206 m n.p.m, a najwyższe ściany, jakie trzeba będzie pokonać, są wysokości dochodzącej do 50 m, obejmują między innymi ramię północno-zachodnie i południowo-wschodnie. Te pierwsze opadają do Doliny Bystrej, drugie do Doliny Olczyskiej, a nazwa góry pochodzi od jej kształtu, trójkątnego stoku, faktycznie przypominającego nieco nos.

Jak wygląda wejście na Nosal z Kuźnic zielonym szlakiem turystycznym?

Na szczyt Nosala prowadzi zielony szlak o niskim stopniu trudności, niezwykle popularny wśród turystów, chociaż zawsze należy uważać, bo nawet na szlaku zielonym zdarzały się wypadki śmiertelne, zwłaszcza gdy ktoś podszedł za blisko przepaści. Jednakże to właśnie od niego warto rozpocząć swoją przygodę z górami, a szlak na Nosal zaczyna się w Kuźnicach, niedaleko od kolejki na Kasprowy Wierch i od słynnej narciarskiej skoczni Wielka Krokiew, skąd ruszamy granią w górę.

Do tego miejsca bez problemu dojedziemy samochodem, który możemy zostawić na parkingu przy rondzie Jana Pawła II. Dalej już pójdziemy piechotą, przechodząc między innymi koło Tamy pod Nosalem, na potoku Bystra. Na szczyt kiedyś prowadziło aż 30 dróg wspinaczkowych, lecz ze względu na bezpieczeństwo wspinaczka została zakazana przez TPN. Dokładny opis szlaku na Nosal bez problemu znajdziemy w przewodnikach tatrzańskich, łatwo dostępnych w miejscowych księgarniach i punktach informacji turystycznej.

Jakie atrakcje prezentuje opis szlaku na Nosal?

Wybierając się na sam wierzchołek Nosala w polskich Tatrach, koniecznie musimy zwrócić uwagę na wiele atrakcyjnych miejsc, które zobaczymy po drodze. Jest to między innymi tzw. dziura pod Nosalem, niedostępna turystycznie jaskinia, obecnie zasypana przez osuwisko skalne.

Na miłośników sportów zimowych na północnej stronie góry czeka stok narciarski z wyciągami i licznymi trasami narciarskimi, mieści się tu też szkoła narciarska Strama i wypożyczalnia sprzętu. Znajdzie się również miejsce na odpoczynek, Karczma Nosal, gdzie można smacznie zjeść w barze samoobsługowym, a potem wrócić na dół szlakiem do Kuźnic i dojechać do Zakopanego.

To miasto najczęściej stanowi bazę wypadową do wycieczki nie tylko na Nosal, ale i na Giewont, Gubałówkę, Morskie Oko, czy Czarny Staw. Dlatego przed przyjazdem warto zadbać o nocleg w Zakopanem, tanie kwatery prywatne, pokoje w hotelach i pensjonatach, a nawet apartamenty w Stacji Nosal.

Opinie

  • fajna trasa dla każdego,nawet dla mniej wytrwałych

    23.12.2014
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: luty 2012

    Nie byłam na szczycie ale zimą widok narciarzy zjeżdżających z samej góry jest bezcenny.

    25.05.2012
  • Nosal (1206 m n.p.m.) to wzniesienie w Zachodnich Tatrach, położone nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską, któego północno-zachodnia część kształtem przy pomina nos. Jego budulcem są skały osadowe - wapienei i dolomity. Od strony południowej rozciąga się Nosalowa Przełęcz, za którą położony jest Nieborak, od północnej zaś ze szyczytu opada strome urwisko. Na jednym ze zboczy usytuowany jest narciarski stok slalomowy, wzdłuż którego biegnie wyciąg krzesełkowy. Jednokierunkowa nartostrada prowadzu z głównej stacji wyciągu przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic. Na wzniesieniu można napotkać ciekawe okazy fauny (ryś, puchacz, jeleń) i flory (szarotka alpejska, pierwiosnka łyszczaka).

    08.08.2008

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii