Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch - kolej linowa i trasy narciarskie niedaleko Zakopanego

Będąc w Zakopanem, latem czy zimą, trzeba zobaczyć wszystkie atrakcje tego miasta i całego Podhala. Jedną z nich jest z pewnością obowiązkowa wycieczka na Kasprowy Wierch o wysokości 1987 m n.p.pm, będący jednym z najpopularniejszych szczytów w polskiej części Tatr, położony na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Roztacza się z niego nie tylko widok na przepiękne okoliczne szczyty górskie, znajduje się tu również jeden z najwyżej położonych budynków w Polsce, Obserwatorium Meteorologiczne, można też tu uprawiać narciarstwo.

Jaki nocleg warto znaleźć przed wizytą na Kasprowym Wierchu?

Zanim jednak wjedziemy koleją linową na Kasprowy Wierch, warto wcześniej zapewnić sobie odpowiedni nocleg w Zakopanem, a oferta dostępnych miejsc noclegowych jest naprawdę szeroka. Szukając odpowiedniego noclegu na naszej stronie, należy wcześniej wybrać przedział czasowy, okres, w którym chcemy spędzić letni lub zimowy urlop w tych górach.

Można m.in skorzystać z tanich noclegów w Zakopanem, jakie zapewniają pokoje gościnne w kwaterach prywatnych, na gości z całego kraju i zagranicy czekają też liczne hotele i pensjonaty. Sporym zainteresowaniem cieszą się także apartamenty w Zakopanem i okolicach, noclegi z wyżywieniem i komfortowe domki letniskowe obecne w całym powiecie zakopiańskim.

Kiedy powstała kolej linowa na Kasprowy Wierch?

Na sam szczyt Kasprowego Wierchu prowadzi pieszy szlak turystyczny, o dosyć wysokim stopniu trudności, który zaczyna się w Kuźnicach, a jego przejście zajmuje około 4 godzin. Jednakże większość turystów odwiedzających Zakopane, w tym miłośnicy białego szaleństwa, decyduje się wjechać na górę wygodnymi wagonikami kolejki linowej należącej do PKL, czyli Polskich Kolei Linowych. Można dzięki temu wydłużyć dzienny czas pobytu na Kasprowym Wierchu, co jest szczególnie atrakcyjną opcją dla narciarzy.

Warto także poznać fascynującą historię powstania tej unikalnej konstrukcji. Pomysłodawcą i inicjatorem całego przedsięwzięcia był ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarskiego i wiceminister transportu, inż Aleksander Bobkowski, a budynki dolnej, środkowej i górnej stacji kolejki zaprojektowali Anna i Aleksander Kodelscy. Najpierw, 24 lipca 1935 roku, powstało w Warszawie Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane, którego udziałowcem były między innymi Polskie Koleje Państwowe, budowa kolei rozpoczęła się w 1935 r, a koszt budowy zwrócił się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Jak przebiega trasa kolei linowej na Kasprowy Wierch?

Jako ciekawostkę możemy podać, że górna stacja znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m, zaledwie 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu i jest, razem z Obserwatorium, najwyżej położonym budynkiem w naszym kraju. Trasa kolejki składa się z dwóch niezależnych od siebie odcinków, pierwszy prowadzi z Kuźnic na Myślenickie Turnie, a drugi z Myślenickich Turni na sam Kasprowy Wierch. Roztacza się stąd widok niemal na całe Tatry, Giewont, Rysy czy Orlą Perć.

Podróż kończy się na wysokości blisko 2000 m n.p.m, dzieciom do 4 lat przysługuje przejazd darmowy na podstawie tourpassu rodzica lub opiekuna, a studentom do 26 roku życia przysługuje zniżka na podstawie ważnej polskiej legitymacji studenckiej. Jednorazowo wagoniki kolejki zabierają do 60 osób, a do tras narciarskich, takich jak np. w Kotle Gąsienicowym, prowadzi także wyciąg krzesełkowy.

Opinie

  • Wejście zdecydowanie na piechotę w sezonie, szkoda marnować czas na stanie w kolejce do kolejki. Warto.

    30.01.2015
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: wrzesień 2013

    Jak to się dzieje, że poza sezonem zawsze jest tu śnieg? Byłem tu i w maju i we wrześniu, i było zimowo - gęsta mgła uniemożliwiała podziwianie widoków...

    24.09.2013
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2012

    Kasprowy jest najczęściej odwiedzanym szczytem w Tatrach. Popularny ze względu na kolejkę linową. W sezonie ustawiają się jednak do wjazdu na szczyt długie kolejki, dlate go polecam wejście szlakiem przez Halę Gąsienicową.

    13.07.2013

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii