Jak kupić dobry namiot? – Praktyczne porady

Podczas wszelkich wypraw nie raz może okazać się, że spędzimy niejedną noc w namiocie. Ma on nie tylko ochronić nas przed zewnętrznym środowiskiem i ustrzec przed niebezpieczeństwami natury, ale przede wszystkim zagwarantować jak najwygodniejszy sen. Decydując się na zakup powinniśmy dokonać przemyślanych wyborów.

Jakie rodzaje namiotów znajdziemy na rynku?

Obecnie na rynku polskim jest wiele firm oferujących różne rodzaje namiotów. Najważniejsze kryteria, które powinniśmy brać  pod uwagę, to oczywiście cena i cel użycia namiotu, a także częstotliwość korzystania z niego. Jeśli zależy nam na spokojnym wypoczynku, nie należy oszczędzać na zakupie, bowiem często cena idzie w parze z jakością.

Istnieje wiele kształtów namiotów, ale podstawowe to namioty dwuspadowe tak zwane chatki, namioty tunelowe i znane nam igloo. Zdecydowanie najmniej praktyczne są te pierwsze. Chodź może to być zaskakujące dla niektórych, ale te namioty bardzo często są zdecydowanie za ciężkie, mało stabilne.

Namioty tunelowe można natomiast pochwalić za dobrą wentylacje i stosunkowo lekką wagę do oferowanej przestrzeni. Dodatkowo są one bardzo stabilne, jedyny problem może pojawić się podczas porywistych wiatrów. Chodzi mianowicie o stabilność poprzeczną.

namiot igloo - Jak kupić dobry namiot? - Praktyczne porady

Ostatnia kategoria to igloo, które możemy podzielić na jedno-, dwu-, lub więcej niż dwupałąkowe. Jednopałąkowe są bardzo lekkie i małe, ale przez wykorzystywanie jednego masztu są dosyć niestabilne, dodatkowo brak przedsionka uniemożliwia chowanie bagażu w wygodny sposób. Nadają się co najwyżej do zabawy dla dzieci w przydomowym ogródku. Igloo dwupałąkowe są popularne ze względu na  ich praktyczność – do rozbicia nie potrzeba ani szpilek ani śledzi. Są bardzo stabilne, a w droższych modelach stelaż mocuje się bezpośrednio do tropiku, dzięki czemu błyskawicznie go rozłożymy. Największa wadą tej konstrukcji jest mały przedsionek na bagaż lub wręcz jego brak. Najlepszą  konstrukcją są te posiadające trzy lub więcej pałąków, choć przez to ich waga wzrasta.

Duży i komfortowy czy lekki i poręczny?

Wielkość namiotów należy dopasować do naszych potrzeb. Musimy pamiętać, że im większy namiot, tym większa jego waga, ale też i zapewni nam więcej komfortu. Warto zastanowić się, czy chcemy podróżować pieszo, czy może samochodem. Wówczas kwestia ciężaru jest sprawą kluczową.

wielki namiot - Jak kupić dobry namiot? - Praktyczne porady

Warto zastanowić się również nad ilością wejść do namiotu. Namiot z pojedynczym wejściem będzie zdecydowanie lżejszy, ale z dwoma wejściami na pewno okaże się bardziej praktyczny. Oczywiście po uwzględnieniu wielkości i wyborze odpowiedniego typu namiotu, należy poświecić uwagę materiałowi z jakiego jest wykonany.

Jaki materiał będzie odpowiedni?

Tropik może być wykonany z różnych materiałów. Parametrem decydującym o wytrzymałości, ale też o cenie, jest nieprzemakalność tropiku. Ważna jest wartość, która określa wysokość słupa wody, jaką jest wstanie wytrzymać 10 cm2 materiału. Polecam namioty z minimalną wartością normy DIN na poziomie 2000 mm. Najbardziej odporne mogą sięgać 5000 mm, a nawet i więcej. Coraz częściej tropiki są wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie UV. Plusem poza oczywistą ochroną przed szkodliwym promieniowaniem jest fakt, ze dzięki tej ochronie materiał nie deformuje się pod wpływem słońca.

material namiot - Jak kupić dobry namiot? - Praktyczne porady

Podłoga namiotów najczęściej wykonana jest ze wzmocnionego nylonu lub poliestru pokrytego poliuretanem. Poza tym ważna jest wodoszczelność podłogi i tutaj ważna uwaga: podłoga powinna mieć większą wodoszczelność niż tropik.

Z czego powinien być zrobiony stelaż?

Stelaże do montażu namiotu są wykonywane z przeróżnych materiałów, ale dobrą opinią cieszą się te, które są wykonane z włókna szklanego. Według specjalistów najbardziej pewne są te wykonane z aluminium. W przypadku aluminium, poza zwiększoną wytrzymałością, rośnie też niestety cena. Tutaj  pojawiają się dodatkowe oznaczenia świadczące o wytrzymałości (7001,7020) oraz elastyczności (od T1 do T10).

O czym jeszcze pamiętać?

Nie zapominajmy także o takich drobiazgach, jak: solidnie wykonane zamki czy klamry. Kieszonki w namiocie pomogą nam utrzymać porządek oraz umożliwią szybki dostęp do najważniejszych rzeczy. Dodatkowo elementy odblaskowe na zewnętrznej części namiotu umożliwią jego szybką lokalizację w nocy.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach i liczę, że zamieszczone powyżej rady pomogą znaleźć namiot spełniający oczekiwania i gwarantujący przyjemny wypoczynek.


Oceń artykuł:

1 Comment

tOMASZ

Super. A czy korzysal ktos moze z namiotow naturehike? Beda odpowiednie na dlugi trip w Azji? Jesli tak to ktory model? Szukam czegos lekkiego i dobrego na wysokie tempratury, jednakc zasami tez na troche chlodniejsze w Polska wiosne.

Comments are closed.