Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych – jak je czytać?

Zależy Ci aby podczas wyjazdów dotrzeć w najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w danej okolicy? Nic prostszego! W tym przypadku pomocne będą wyznaczone szlaki turystyczne. Jednak mamy jedno pytanie! Co oznaczają ich kolory?

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe ma za zadanie wytyczanie oraz oznakowanie takich szklaków, które zostały podzielone na piesze (górskie, nizinne), jeździeckie, rowerowe, kajakowe oraz narciarskie. PTTK podczas znakowania tras bierze pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność, dostępność miejsc oraz częstość ich odwiedzania. Natomiast w okolicach atrakcyjnych miejscowości w Polsce, coraz częściej wytacza się szlaki spacerowe, a na obszarach chronionych oznacza się ścieżki dydaktyczne.

Kolory szlaków górskich (pieszych)

Niezwykle ważną rzeczą podczas czytania znaków jest znaczenie kolorów odrębne dla poszczególnych tras. Bardzo często można spotkać się z twierdzeniem, że kolory odpowiadają stopniom trudności danej trasy, co jest zdecydowanie błędem i może przysporzyć nam kłopotów. Wyróżnia się pięć kolorów tras:

  • Czerwony – szlak główny, najciekawszy pod kątem krajobrazów i przyrody
  • Niebieski – trasa dalekobieżna
  • Zielony – krótki, najkrótsza droga do charakterystycznych miejsc regionu
  • Żółty – krótki szlak łącznikowy
  • Czarny – krótka droga dojściowa

Znak podstawowy opatrzony jest trzema poziomymi kreskami, gdzie zewnętrzne paski są koloru białego a pasek środkowy w kolorze szlaku. Znak początku/końca szlaku – to białe kółko, w środku, którego znajduje się koło w kolorze szlaku. Znaki skrętu informujące o zmianie przebiegu/kierunku szlaku występują z załamaniem pod kątem 90 lub 135 stopni.  Umieszczane są one przed skrętem, natomiast strzałka malowana jest za miejscem zmiany kierunku szlaku. Natomiast, aby zwrócić uwagę turysty na niespodziewaną zmianę kierunku przebiegu szlaku lub w terenach trudnych orientacyjnie nad znakiem podstawowym umieszcza się biały wykrzyknik. Wszystkie znaki umieszczane są nie rzadziej, niż co 200 metrów od siebie tak aby nikt nie zboczył z trasy i nie zgubił się.

Zobacz też: Jakie szlaki w Tatrach dla początkujących?

znaki szlaku 300x112 - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?

Na naszej drodze możemy również spotkać kombinacje szlaków, co oznacza, że poszczególne trasy idą równolegle lub krzyżują się. Co więcej na trasach można znaleźć tzw. znaki specjalne; umieszczane na szlakach przebiegających niedaleko miejsc wartych zobaczenia: biały trójkąt z wnętrzem w kolorze szlaku informuje nas, że niedaleko znajduje się punkt widokowy, strzałka w białym prostokącie – obiekt noclegowy a białe półkole z mniejszym kolorowym w środku zaprowadzi nas do źródła wody.

znaki szlaku 3 300x67 - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?

Warto zapoznać się z kolorami szlaków, zwłaszcza wtedy kiedy wybieramy się w góry. Pomoże nam to dobrać odpowiednią trasę ze względu na to ile chcemy przejść i co zobaczyć. Przed wyjazdem, sprawdź koniecznie noclegi w górach. Niech odpoczynek minie Ci bez żadnego stresu. 

Ścieżki spacerowe

Przebiegają w okolicach dużych miejscowości turystycznych, uzdrowisk itd. Ich długość zazwyczaj nie przekracza 5 km, a oznakowanie ma formę kwadratu podzielonego na dwa trójkąty, z których górny jest koloru białego, a lewy dolny w kolorze ścieżki. Znak zmiany kierunku przebiegu ścieżki spacerowej to znak podstawowy z białym trójkątem w zależności od strony zakrętu.

Oznaczenia szlaków rowerowych

Szlak rowerowy krajowy

szlak rowerowy zielony - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?

Podstawowy znak kontynuacji jazdy to biała kwadratowa tablica z czarnym rowerem i paskiem z jednym z wymienianych wyżej kolorów.  Znak początku (końca) szlaku to kwadrat otoczony obwódką w kolorze czarnym. W górnej części znaku umieszczony jest wizerunek roweru w kolorze czarnym, poniżej koło w kolorze szlaku. Natomiast znak zmiany kierunku – zamiast koła znajduje się strzałka w danym kolorze. Symbole zmiana kierunku szlaku rowerowego umieszczane są przed skrętem. Co więcej za zakrętem lub skrzyżowaniem powinien znajdować się tzw. znak potwierdzający. Powtarzalność oznaczenia szlaku uzależniona jest od uwarunkowań terenowych, jednak znaki nie powinny pojawiać się rzadziej, niż co 400m.

Szlak rowerowy międzynarodowy

240px PL EuroVelo 10.svg  - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?

Do oznakowania międzynarodowych szlaków rowerowych stosuje się następujące znaki: znak podstawowy –  zielona ramka i zielone elementy graficzne na białym tle. Szlaki zamiast kolorów posiadają numerację np. R3. Znak początku/końca to znak podstawowy z kołem w kolorze zielonym, a znak zmiany kierunku zawiera strzałkę również w kolorze zielonym.

Zobacz również: trasy rowerowe

Oznaczenia szlaków konnych

Biała, kwadratowa tablica z pomarańczowym kołem pośrodku to podstawowy znak szlaków konnych. Na początku szlaku znajdziemy znak przedstawiający biały kwadrat z umieszczonym centralnie czarnym kołem i na nim symetrycznie namalowanym pomarańczowym kołem. Znaki informujące o zmianie przebiegu szlaku, ulokowane przed rozwidleniem, to kwadraty w kolorze białym ze znakiem skrętu w kształcie paska zagiętego pod kątem 90 lub 135 stopni. Jednakże na samym rozwidleniu znajdzie się pomarańczowa strzałka na tle białego kwadratu. Na szlakach konnych pojawiają się również szlaki informujące o postoju lub popasie są to tradycyjne białe kwadraty ale z piktogramem głowy konia i nad nim czarnym zarysem dachu.

150px Szlak konny.svg  - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?
konne2 300x113 - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?






Kolory szlaków narciarskich

Pomarańczowe, prostokątne tablice z kolorowym poziomym paskiem po środku. Jednakże w tym przypadku zabarwienie paska również oznacza stopień trudności trasy.

  • Zielony – stopień trudności A – trasa bardzo łatwa
  • Niebieski – stopień trudności b – trasa łatwa
  • Czerwony – stopień trudności c – trasa trudna
  • Czarny – stopień trudności d – trasa bardzo trudna
banner 3127 - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?

Na szlakach znajdują się również pomarańczowe kierunkowskazy ze strzałką, której grot jest w danym kolorze oraz tyczka kierunkowa ustawiana w terenach otwartych z namalowanym w górnej części znakiem szlak oraz drogowskazy i znaki ostrzegawcze.

narty 289x300 - Oznaczenia i kolory szlaków turystycznych - jak je czytać?

Szlak kajakarzy

Do oznakowania szlaków kajakarzy służy tablica z zadaszeniem składająca się z dwóch paneli. Górny panel to znak informacyjny lub ostrzegawczy, natomiast dolny przedstawia nazwę/imię/logo szlaku oraz kolejny numer znaku na szlaku. Stopień trudności szlaku kajakowego oznaczony jest gwiazdkami. Jedna gwiazdka oznacza, że trasa jest całkiem malownicza (zróżnicowana), dwie to szlak zróżnicowany, a trzy to szlak bardzo zróżnicowany czyli występuje dużo zakrętów, przepraw itd.

Obok znakowanych szlaków turystycznych możemy również znaleźć kierunkowskazy, tabliczki z nazwami najbliższych miejscowości a także tablice z opisem szlaku i znaki informujące o miejscach do odpoczynku, sztucznych ułatwieniach itp.
Dzięki podstawowej umiejętności odczytywania oznaczeń szlaków turystycznych każda wyprawa może okazać się bardziej satysfakcjonująca i z pewnością ciekawsza.

Lubisz aktywne zwiedzanie podczas urlopu? Poznaj pomysły na aktywny wypoczynek w Polsce!

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

1 Comment

Comments are closed.