Dzień Kobiet w Muzeum Powozów – poczuj się jak dama!

Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze o Muzeum Powozów Galowice koło Wrocławia (a takich osób jest zapewne sporo, bo miejsce jest dość nowe, patrząc w kategoriach muzealnych), to poniższy tekst jest lekturą obowiązkową. Muzeum Powozów Galowice położone jest tylko około 10 km na południe od granicy Wrocławia, ale okazuje się, że już taka odległość od dużego miasta wystarczy, aby przenieść się w zupełnie inny świat.

I jeśli teraz Panie (z okazji swojego święta) oburzą się, że w muzeum starych pojazdów, raczej do oglądania są ciekawostki dla mężczyzn, a nie dla kobiet – to są w błędzie.

Już na pierwszym piętrze ekspozycji, pokazywane są gościom kufry podróżne, które umieszczano na dachach powozów lub na tyłach najstarszych samochodów. Ciekawostką dla Pań jest kufer do transportu morskiego marki Louis Vuitton – z charakterystyczną kratką, typową dla estetyki projektanta oraz z podaną datą produkcji. Jaka to data – zaciekawione osoby przekonają się na miejscu!

Jeszcze na tym samym piętrze ekspozycji (a poziomy zwiedzania są aż trzy!), zobaczymy suknię do jazdy konnej, posiadającą skośną falbanę zakrywającą nogi i kostki, ale jednocześnie nie utrudniającą ruchów amazonce. Skąd taki pomysł na falbanę? Zaraz obok sukni zobaczymy rozwiązanie tej zagadki – siodło, używane tylko i wyłącznie przez kobiety. Nie wypadało wszak damie siedzieć okrakiem na grzbiecie konia, jeździło się więc w siadzie bocznym. Siodło damskie posiada tylko jedno strzemię, gdyż jedynie lewa noga była na tyle nisko, by się na nim oprzeć. Jest to strzemię bezpieczne – otwierane czubkiem buta, w razie gdyby, upadając z konia, dama zaklinowała się w nim stopą. Oto jaką troską objęte były panie w dawnych czasach!

DSC4993 - Dzień Kobiet w Muzeum Powozów - poczuj się jak dama!

Na kolejnych piętrach Muzeum Powozów zobaczyć można sanie, które mają bardzo szeroką kanapę (czyżby dlatego, żeby zmieściła się na niej dama, ubrana w ogromną, szeroką suknię?) i maleńkie skórzane rękawiczki (przeznaczone dla dorosłej kobiety – ale dlaczego takie małe – warto zapytać przewodnika!). Są też kapelusze i specjalnie zaprojektowane do ich przechowywania – okrągłe kuferki.

A jakaż historia – zapewne nie jedna – może się wiązać z tym, że dama sama wyjeżdżała na spacery do parku? Kogóż tam mogła spotkać i komu skraść spojrzenie? Na to pytanie, gdyby tylko umiał, zapewne odpowiedziałby powóz, zwany lekkim damskim parkowcem. Pojazd ten w drugiej połowie XIX wieku można było uznać za bardzo nowoczesny, gdyż wyposażono go w blaszane błotniki i kauczukowe bandaże na kołach, czyli „opony”, które dawały amortyzację oraz wytwarzały mniejszy hałas podczas jazdy na bruku w przeciwieństwie do metalowych obręczy na typowych kołach. Kobiety zawsze miały nieco lepiej…
O ekspozycji można by jeszcze wiele opowiadać, ale najlepiej osobiście odwiedzić muzeum i przenieść się w czasie, do chwil z naszej historii nieco bardziej swojskich i nie tak zabieganych…

DSCF0450 - Dzień Kobiet w Muzeum Powozów - poczuj się jak dama!

Muzealni przewodnicy będą pokazywać ekspozycję właśnie z ukłonem w stronę dam 9 marca. Jest to świetna propozycja na przedłużenie świętowania Dnia Kobiet. W niedzielę odbędzie się również wydarzenie typowo „babskie” – Galowicki Pchli Targ. Wychodzi ono z założenia, że na pewno każda Pani ma w swojej szafie ubrania, których nigdy nie założyła lub takie, których już nie założy. O godzinie 11.00 w budynku Muzeum, czyli dawnym spichlerzu, rozpocznie się spotkanie, na które wszystkie chętne panie mogą przynieść ze sobą ubrania i dodatki, do sprzedaży lub zamiany. Wśród plotek i ploteczek o modzie, czas upłynie na pewno miło i szybko, a mężowie i dzieci mogą wtedy zwiedzać ekspozycję prawie 70-ciu powozów, co zajmuje nie więcej niż godzinkę. Wstęp na wydarzenie to 10zł, zamienne na ciepły napój w kawiarni, która zaprasza również na lunchowo – deserowe menu.

Warto jeszcze na koniec dodać, że – z okazji damskiego święta – to właśnie panie, reprezentując godnie Muzeum Powozów w Galowicach, będą w sobotę opowiadać w Polskim Radiu Wrocław, prosto z Urzędu Gminy w Żórawinie, o tym, jakie projekty edukacyjne, kulturowe i inne, realizuje się w Galowicach, dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej (która też, jak wszyscy wiemy, jest kobietą).

Cennik wstępu do Muzeum Powozów Galowice

  • bilet ulgowy osoby do lat 16 oraz seniorzy po 65 roku – 12 zł
  • bilet normalny- 18 zł
  • bilet grupowy (powyżej 15 osób) – dorośli – 15 zł
  • bilet grupowy (powyżej 15 osób) – do 16 lat oraz seniorzy – 10 zł
  • bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe i do trójki dzieci) – 48 zł
  • bilet roczny – nielimitowany wstęp dla jednej osoby do muzeum, ważny przez 12 miesięcy od daty zakupu (wymagany dokument ze zdjęciem) + 12 zł wstęp dla towarzyszących gości- 100 zł
  • noclegi we Wrocławiu i okolicach w pobliżu muzeum

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu.


Oceń artykuł:

1 Comment

Comments are closed.