Dlaczego warto wybrać wakacje w Polsce

Wysoka jakość oferty turystycznej, znaczący potencjał kulturowy i dobrze zachowane środowisko naturalne czynią atrakcyjne miejsce do zwiedzania i wypoczynku, aby wybrać się na wakacje w Polsce – mówi Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Sportu i Turysty

W którym z miesięcy wakacyjnych rejestrują Państwo największy ruch turystyczny Polaków i czym jest to spowodowane?

Według szacunków Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2015 r. Polacy wzięli udział w 39,9 mln krajowych podróżach turystycznych, tj. o 4,2% więcej niż w roku 2014 (38,3 mln). Wśród całej puli wyjazdów krajowych, ok. 40% stanowią wyjazdy długookresowe (na 4 i więcej noclegów); takich wyjazdów w 2015 r. było ok. 15,7 mln. Pozostałe 60% to wyjazdy krótkookresowe (od 1 – 3 noclegów); w 2015 r. Polacy wzięli udział w 24,2 mln podróży tego typu.

Największe natężenie krajowego ruchu turystycznego przypada na miesiące wakacyjne. Szczególnie wyraźnie jest to widoczne w przypadku wyjazdów długookresowych. W 2015 r., ponad 50% wszystkich podróży tego typu (ok. 7,9 mln) odbyła się w lipcu i sierpniu, z rekordową liczbą wyjazdów w sierpniu (4,4 mln). Analizując podróże krajowe krótkookresowe, najwięcej wyjazdów odnotowano w sierpniu (3 mln), ale dość dużą popularnością cieszą się również wyjazdy w marcu, czerwcu i lipcu, a także w grudniu i maju. Wyniki badań wskazują, że terminy wyjazdów krótkookresowych w dużym stopniu determinowane są występowaniem tzw. długich weekendów oraz okresów świątecznych. Ponad 64% badanych deklaruje, że głównym celem wyjazdów krótkookresowych są odwiedziny krewnych czy znajomych. Kwiecień i listopad to miesiące najmniej atrakcyjne dla wyjeżdżających, zarówno na długie, jak i krótkie pobyty w Polsce.

W którym z miesięcy wakacyjnych rejestrują Państwo największy ruch turystyczny cudzoziemców?

W całym roku 2015, liczba przyjazdów cudzoziemców do Polski została oszacowana na poziomie 77,7 mln. Liczbę przyjazdów turystów zagranicznych, czyli osób, które spędziły na terenie Polski co najmniej jedną noc, oszacowano na poziomie 16,7 mln. Wyniki badań statystycznych wskazują, że w 2015 r. w porównaniu do roku poprzedniego odnotowano wzrost przyjazdów cudzoziemców o ok. 4 mln (+ 5,4%), w tym turystów zagranicznych o ok. 700 tys. (+ 4,5%). Najwięcej przyjazdów przypadało na III kwartał, a więc tak jak w przypadku wyjazdów krajowych Polaków. Miesiące wakacyjne są najbardziej atrakcyjne dla odwiedzających nasz kraj cudzoziemców i turystów zagranicznych – prawie 28% przyjazdów cudzoziemców i ok. 30% przyjazdów turystów zagranicznych miało miejsce w III kwartale. Kolejnym pod względem popularności jest II kwartał – w okresie tym miało miejsce 27% przyjazdów cudzoziemców i ok. 26% przyjazdów turystów zagranicznych.

Z jakich powodów warto wybrać wakacje w Polsce?

Wysoka jakość oferty turystycznej, znaczący potencjał kulturowy i dobrze zachowane środowisko naturalne czynią z naszego kraju atrakcyjne miejsce do zwiedzania i wypoczynku podczas wakacji. Coraz lepsza jakość dróg, tanie przeloty, modernizacja linii kolejowych, rozwój bazy noclegowej i gastronomicznej to także niewątpliwy atut.

Polska to także bogactwo różnorodności. Miłośnicy morza mogą wypoczywać w gwarnych kurortach, ale również cieszyć się ciszą podczas długich spacerów kilometrami pustych jeszcze plaż. Wybierając góry warto pamiętać, że to nie tylko oblegane Tatry, ale również mniej popularne Beskidy czy Sudety i jeszcze wciąż dzikie Bieszczady. W czasie wakacji w Polsce warto odwiedzić także miejsca mało znane. Można podpatrywać ptaki nad Biebrzą czy Wartą, poznać smak regionalnych potraw w gospodarstwach agroturystycznych, przejechać się drezyną albo kolejką wąskotorową. W Polsce jest tyle pięknych miejsc, że każdy ma szansę znaleźć swoje ulubione. Zapraszamy do ich odkrywania. Warto zapoznać się z filmem „Polska – zobacz więcej”, który pokazuję piękne miejsce w Polsce, warte odwiedzenia: http://www.msport.gov.pl/turystyka/zobaczcie-jak-piekna-jest-polska.

Dlaczego Polacy częściej decydują się na wakacje w Polsce niż zagranicą? Czy sytuacja polityczna ma realny wpływ na decyzje wyjazdowe Polaków?

Jak wcześniej podkreślono, rok 2015 był kolejnym rokiem wzrostu uczestnictwa Polaków w krajowych wyjazdach turystycznych. W 2015 r. Polacy wzięli udział w 39,9 mln krajowych podróżach turystycznych, tj. o 4,2% więcej niż w roku 2014 (38,3 mln).

Niezależnie od wyników badań ruchu turystycznego realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, warto zwrócić uwagę na badanie planów urlopowych Polaków na 2016 rok, które przeprowadziła firma ubezpieczeniowa Mondial Assistance1. Wyniki tych badań wskazują, że na urlop w roku 2016 wybiera się ponad 17 milionów osób, przy czym 73% z nich planuje spędzić urlop w kraju.

Niewątpliwie na popularność wypoczynku w Polsce wpływają obawy przed podróżowaniem do innych krajów wywołane zagrożeniem terrorystycznym. Na wybór kierunków wakacyjnych podróży w coraz większym stopniu wpływa poczucie bezpieczeństwa, a w nieco mniejszym stopniu – cena. Polscy turyści uważniej czytają rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych co do kierunków podróży. Nie sprzyjają podejmowaniu podróży zagranicznych informacje o zamieszkach, strajkach i zamachach terrorystycznych, a także o problemach związanych z uchodźcami. Obawy turystów pogłębiają się także z powodu zwiększonego ryzyka ekonomicznego, gdyż wzrost zagrożenia bezpieczeństwa wpływać może na pogorszenie płynności finansowej biur podróży, a co za tym idzie – na wzrost ryzyka wystąpienia niewypłacalności biur podróży.

Polska jest jednym z najspokojniejszych i bezpiecznych krajów w Europie. Potwierdzeniem tej tezy jest ranking brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Według którego Polska znalazła się wśród najbezpieczniejszych krajów, i to nie tylko w Europie, lecz nawet w skali świata.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ożywienie krajowego rynku turystycznego w bieżącym roku jest program „Rodzina 500 plus”. Dzięki dodatkowym środkom więcej rodzin, których do tej pory nie było na to stać, będzie mogło pozwolić sobie na wakacyjny wypoczynek.

Przeczytaj Jak ustalić cenę za nocleg? Porady na początek biznesu

Zobacz też

Popularne