Autostopem przez Polskę – jak przygotować się do podróży?

Podróżowanie autostopem jest dość popularne w polskiej kulturze, chodź cała Europa wydaje się być przychylnie nastawiona do autostopowiczów. Podróż tego typu dodaje sporo oryginalności naszym wyprawom oraz wzbogaca je o liczne niespodziewane sytuacje, których wspomnienie przywołuje później szczery uśmiech na naszej twarzy. Przybliżamy ideę autostopowicza-wędrowcy.

Każdy z nas może nim zostać, wystarczy, iż dysponuje odrobiną odwagi i solidnym zdrowiem. Aby podróżować bezpiecznie i wygodnie, najlepiej znaleźć sobie towarzysza. Wyrobimy przy tym kilka przydatnych cech, takich jak: wyrozumiałość, cierpliwość oraz współpraca. Podróże kształcą, a żadna inna ich forma nie posiada tak dużej możliwości interakcji z tak wieloma różnymi osobami.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jak zawsze pierwszy raz budzi najwięcej obaw, ale wystarczy się przełamać. Mimo wszytsko najważniejsze jest nasze przeczucie – jeśli czujemy, że coś jest nie tak, lepiej nie ryzykować. Autostopowicz może trasę z punktu A do B przebyć kilkanaście razy, za każdym inaczej. Warto zobaczyć te wszystkie piękne miejsca, których nie poznalibyśmy podróżując koleją. Dodatkowo możemy poznać ciekawych ludzi, którzy mogą nam potem pomóc w razie potrzeby.

Zawsze trzeba uważać, gdyż autostopowicze są łatwym łupem dla potencjalnych złodziei. Jednak można zminimalizować ryzyko kradzieży. Najcenniejsze rzeczy, czyli dokumenty i gotówkę zawsze miejmy przy sobie, najlepiej w małym portfeliku zawieszonym na szyi pod ubraniem. Warto podzielić nasze oszczędności i część trzymać głęboko w plecaku, aby w razie nieprzewidzianych zdarzeń mieć możliwość powrotu do domu. Tutaj pojawia się bardzo ważna kwestia, a mianowicie wspomniany plecak. Ważne, by spełniał on podstawowe warunki: był wygodny, nieprzemakalny, pakowny, ale na tyle poręczny, żeby można było go mieć cały czas przy sobie. Pod żadnym pozorem nie wsadzajmy go do bagażnika. Gdy zwiedzamy jakieś miasto, warto rozejrzeć się w poszukiwaniu dworca PKP, czy jakiegoś innego punktu informacyjnego, gdzie będzie można zostawić nasz ekwipunek w przechowlani.

Zdrowy rozsądek oraz pewne zasady są niezbędne podczas podróży. Nie wszystkie znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale odradzamy podróż samochodem z dwoma mężczyznami. Świat jest pełen specyficznych osób, nigdy nie wiemy, co może chodzić im po głowie. Powinniśmy wypracować specjalny znak, za pomocą, którego, przekażemy naszemu współtowarzyszowi „niebezpieczeństwo” lub po prostu „nie”. Polecam dla własnego spokoju mieć przy sobie w kieszonce np. mini dezodorant w sprayu – psiknięcie w oczy potencjalnego napastnika da nam wystarczająco dużo czasu, by uciec. Wracając do naszego kompana podróży, największe zaufanie kierowców wzbudzają pary autostopowiczów.

Jak ustalać cele podróży?

Jeśli chodzi o samą podróż to warto odpuścić zwiedzanie większego miasta . Lepiej je ominąć. W dużych miastach łatwo się zgubić, a kierowcy są mniej skorzy do pomocy. Oczywiście najważniejsza jest mapa. Najlepsza powinna zawierać pełną numeracje dróg, zaznaczone stacje benzynowe, punkty postojowe, zjazdy z autostrad, plany przejazdowe dla co większych miast oraz treści stricte turystyczne, jak zabytki, schroniska młodzieżowe, campingi.

Nim wyruszymy warto ustalić konkretny cel podróży, a nie rzucać ogólnikowe hasło „nad morze”. Polecam także odwiedzić stronę ptsm.pl, gdzie znajdziemy pełną listę schronisk młodzieżowych. Ważne byśmy zaplanowali wcześniej powrót z naszego punktu docelowego do domu.

Co zabrać w podróż autostopem?

Pamiętajmy, żeby zrobić listę potrzebnych rzeczy. Do najważniejszych należą: ubrania lżejsze i cieplejsze, zestaw do spania – czy to śpiwór czy karimata i namiot (plus śpiwora jest taki, że mamy zniżkę w schronisku, bo nie korzystamy z pościeli), peleryna przeciwdeszczowa, czapka z daszkiem plus krem z filtrem chroniący przed słońcem, apteczkę (podstawowe opatrunki, tabletki na ból głowy, nudności), nie wspominając o wygodnych i, co ważniejsze, wytrzymałych butach.

Jak zachować się podczas jazdy?

Jak wchodzić do pojazdu, który zatrzyma się dla nas? Najpierw wchodzi jedna osoba, a druga podaje jej bagaż i dopiero, gdy upewnimy się, że nic nie zostało na poboczu wchodzi i ona. Gdy zatrzymuje się dla nas auto 4-drzwiowe, jedna z osób może usiąść z przodu, a bagaże podajemy osobie z tyłu. Pamiętajcie, pod żadnym pozorem nie wkładamy plecaków do bagażnika. Jeśli kierowca nam to zaproponuje, odmawiamy stanowczo, warto nawet zrezygnować z takiej podwózki i czekać na następną.

Podczas jazdy z uprzejma osobą możemy z nią rozmawiać swobodnie, chyba, iż kierowca tego nie chce, wtedy zwykle puszcza głośniej muzykę. Zawsze zaraz po wejściu uzgadniamy z kierowcą, gdzie dokładnie planujemy wyjść. Najlepszy temat do rozmowy na początek, to zapytać się, co warto zobaczyć w okolicy, do której zmierzamy. Mężczyźni zwykle potrafią opowiadać nam historie przez cała drogę, czasem zabawne, czasem nieco męczące. Ważne by nie poruszać tematów osobistych, nie pytać, co wiezie kierowca na pace (jeśli to ciężarówka). Dodatkowa rada: gdy kierowca zatrzymuje się np. na stacji benzynowej wysiądźmy razem z nim. Na pewno będzie on wtedy spokojniejszy – w końcu dla niego jesteśmy obcymi ludźmi.

Starajmy się wysiadać zawsze w bezpiecznym miejscu (jakaś zatoczka, przystanek autobusowy). Nie śpieszmy się i dokładnie upewnijmy, że wszystko zabraliśmy. Ważne pytanie: płacić czy nie? Zasadniczo warto uzgodnić to z kierowcą na chwile przed wyjściem. Niektórzy będą się spodziewać drobnych na paliwo, a inni nie będą chcieli przyjąć zapłaty.

Podróż autostopem uczy pokory i dostarcza naprawdę niespodziewanych atrakcji. Jeśli jesteśmy spragnieni czegoś nowego i mamy siły na nietypową podróż, zdecydowanie polecam, szczególnie, że kultura autostopowicza wciąż jest żywa w naszym kraju.

 

Planujesz wyjazd nad morze? Zobacz najpiękniejsze plaże zachodniego wybrzeża!


Oceń artykuł: