Szlakiem polskich latarni morskich

Na polskim wybrzeżu na szczęście mamy wiele latarni morskich do odwiedzenia. Zamiast leżeć na plaży i wygrzewać się na słońcu, możemy ten czas poświęcić na aktywne zwiedzanie. Jednym z lepszych pomysłów jest zwiedzanie wybrzeża szlakiem latarni morskich. Najlepiej jednak zobaczyć te czynne latarnie, które w nocy wciąż pokazują żeglarzom drogę.

Latarnia Morska w Świnoujściu

Jest to najwyższa latarnia polskiego wybrzeża, liczy sobie 64,8 metrów wysokości, a jej światło sięga 25 mil morskich. Uruchomiona została w 1857 roku. Obiekt składa się z trzech części: wieży oraz dwóch dwukondygnacyjnych budynków, gdzie kiedyś mieszkali latarnicy wraz ze swoimi rodzinami. Budowla jest udostępniona do zwiedzania.

swinoujscie - Szlakiem polskich latarni morskich

Latarnia morska w Świnoujściu

Latarnia Morska Kikut

Latarnia Morska Kikut położona jest w gminie Międzyzdroje, na wyspie Wolin. Od Świnoujścia i tamtejszej latarni dzieli ją 28 kilometrów. Niestety latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania. Latarnię wyróżnia to, że jest to jedyna w Polsce całkowicie zautomatyzowana i bezobsługowa latarnia morska.

kikut - Szlakiem polskich latarni morskich

Latarnia Morska Kikut

Latarnia Morska Niechorze

Kolejną działającą latarnią, która jest udostępniona do zwiedzania jest Latarnia Morska Niechorze. Jest jedną z atrakcji turystycznych gminy Rewal, a na jej szczycie został stworzony taras widokowy, z którego można oglądać piękną panoramę wybrzeża. Latarnia ta została wpisana do rejestru zabytków, a jej piękno doceniła Poczta Polska, która wydała znaczek pocztowy z wizerunkiem latarni.

niechorze - Szlakiem polskich latarni morskich

Latarnia morska Niechorze

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Kolejną latarnią na naszym szlaku będzie Latarnia Morska Kołobrzeg, która również jest udostępniona do zwiedzania. W 1945 została ona wysadzona w powietrze przez niemieckich saperów, zaczęto ją odbudowywać zaraz po zakończeniu działań wojennych. W 2005 roku znalazła się ona na rewersie okolicznościowej monety NBP.

kolobrzeg - Szlakiem polskich latarni morskich

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Latarnia Morska w Gąskach

We wsi Gąski znajduje się następna latarnia, którą warto zobaczyć. Uznawana jest za miejsce graniczne Zatoki Pomorskiej. Zespół latarni (latarnia, dom latarników, stodoła, mur i ogrodzenie) zostały wpisane do rejestru zabytków.

gaski - Szlakiem polskich latarni morskich

Latarnia morska w Gąskach

Kolejne czynne latarnie znajdują się w Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Rozewiu, Jastarni, na Helu. Nie wszystkie z nich są dostępne do zwiedzania, ale z zewnątrz zobaczyć można każdą z nich. Oprócz tego na naszym szlaku powinna znaleźć się Latarnia Port Północny, latarnia w Krynicy Morskiej, latarnia Arctowski oraz Hornsund. Miłego zwiedzania!

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka technicznego kierunku studiów a jednocześnie osobą kreatywna i pomysłowa. Świetnie odnajduje się w sferze content marketingu oraz social media. Prywatnie jest miłośniczką fotografii.


Oceń artykuł:

2 komentarze

Zuzanna Maciejewska

Dziękujemy, proszę śledzić przewodnik. Stale dodajemy nowe posty :)

Comments are closed.