Faktoria – poznaj czasy świetności bursztynu

Czy zastanawialiście się jak wyglądało życie dawno, dawno temu, gdy nie było Internetu, prądu i centralnego ogrzewania? Jak żyło się w czasach świetności szlaku bursztynowego? Czy życie naprawdę było takie surowe? By odpowiedzieć na te i inne pytania wystarczy odwiedzić zrekonstruowaną osadę handlową z czasów rzymskich, czyli właśnie Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria mieszczący się w Pruszczu Gdańskim.

Trzeba pamiętać, że w okresie miedzy II wiekiem p.n.e. aż do około V wieku n.e. Pruszcz Gdański wraz z okolicą był jedną z największych i najprężniej rozwijających się osad ludzkich w tej części Polski. Do dziś krążą legendy o ukrytych skarbcach, pełnych bursztynowych wytworów dawnych rzemieślników.

Podczas badań archeologicznych znaleziono szereg zabytków na terenie Pruszcza Gdańskiego, które  pozwalają stwierdzić, że już najdawniejsi mieszkańcy tych terenów mieli kontakty z Imperium Rzymskim. Dlatego też nadając parkowi nazwę, odniesiono się do terminu Faktoria, który jest symbolem spotkań interkulturowych, swoistym spoiwem czasów zamierzchłych i obecnych.

Park został stworzony zgodnie ze ścisłymi wskazaniami historyków i archeologów, by możliwie jak najwierniej odwzorować jego dawny wygląd. Całość zajmuje powierzchnie około 1,5 hektara. W skład obecnej rekonstrukcji wchodzą 4 budowle drewniane: Chata Wodza, Hala Targowa, Chata Bursztynowa oraz Chata Kowala.

Zacznijmy od Chaty Wodza. Jest to główny obiekt w parku. Na zewnątrz chata przypomina budowle z okresu Imperium Rzymskiego, jednak, gdy przekroczymy jej próg, znajdziemy się w zupełnie innych warunkach. Wszystko to dzięki najnowszym urządzeniom multimedialnym, które w bardzo nowoczesny sposób prezentują eksponaty muzealne znajdujące się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dzięki takiemu rodzajowi prezentacji, nasze pociechy również będą bardziej uważnie przyglądać się eksponatom.

Hala Targowa to główny punkt atrakcji archeologicznych, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w pasjonujących zajęciach historii.

Chata Kowala – tutaj można przyjrzeć się, na czym polegał fach kowala, jak ważna i trudna była to praca. We wnętrzu chaty zobaczymy przedmioty z tamtej epoki, które były używane w gospodarstwach. Wszystkie eksponaty zostały starannie wykonane, by spotęgować uczucie namacalności tamtych wieków.

Na koniec ostatnia z głównych atrakcji, mianowicie Chata bursztynowa. Stanowi ona rekonstrukcje miejsca pracy rzemieślników odpowiedzialnych za obróbkę tego minerału. Prezentowane w niej są przedmioty używane przez nich oraz najznakomitsze wyroby. Podczas prac archeologicznych znaleziono pokaźne ilości bardzo pięknych elementów biżuterii, które potwierdzają zdolności lokalnych twórców.


Oceń artykuł: